Narodna milicija
За време марша и патролирања треба саобразно важности постављеног задатка обавезно правити повремене одморе. Правилно распоређени и систематски практиковани ови одмори најбоље одржавају маршевну способност. Одморе треба, правити на подесном месту. Ово место треба да буде оцедно и суво, лети заклоњено од сунца а зими од ветра. Како напор кретања у главном сносе срце и ноге, то на застоју њих и треба одморити. Лежање је најбољи одмор за срце и ноге али се на овим одморима напољу никако не препоручује лежање због тога што се при томе често назебе и добије запалење плућа. Најбоље је седети са испруженим ногама.
Маршевање по зими и снегу скопчано је са опасношћу смрзавања. Треба знати да је хладноћа, опаснија са ветром него без ветра, али је хладноћа, нарочито опасна када, је праћена влагом. Практично долазе у обзир промрзлине ногу, ређе ушију или прстију на рукама, и оне се дешавају махом и најчешће ако су ноге мокре. Суве ноге много ређе промрзну него мокре. Зато се мора на маршу поклањати велика пажња томе да ноге буду суве. Овом приликом треба нарочито истаћи важност добре обуће, према томе и што је могуће већег старања да ноге буду суве за време заседе и стајања на стражарском месту. За време маршевања ноге се ако и влажне ипак у извесној мери кретањем загревају али у заседи и на стражарском месту ноге не смеју на хладноћи бити мокре. На сувој хладноћи може се без опасности поднети много нижа температура него на влажној.
Поред свих делимичних промрзлина зими се могу догодити и смрзавања · праћена смрћу. И за њих важи исто то да су ветровито време и влажна хладноћа, опаснији од тихог времена и суве хладноће. Поред ветровитог времена и влажне хладноће за време зимских маршева нарочито су опасни употреба алкохолних пића и лежање. Човека услед хладноће врло лако и брзо обузима дремеж и сан. Ако он усто узме и нешто, по који пут и више, алкохолних пића, дремеж и сан ће га ухватити утолико пре. Зато се за, време зимских маршева и патролирања алкохолна пића не смеју употребљавати нити се сме ради одмора лећи. Патрола коју на путу по таквом времену задеси олуја и мећава не сме ни у ком случају лећи иначе јој је смрт неизбежна.
Шта ћемо радити ако нам промрзну ноге, прети на рукама, или ушиз Или шта ћемо радити ако наиђемо на још живог промрзлог човека
У таквим случајевима треба упамтити једно а то је, било да се то нама догодило на ногама или другде, било да смо наишли на још живог промрвлог човека, да се промрзло лице не сме ни у ком случају и ни под каквим изговором уносити одмах у топле, загрејане просторије. Добар део промрзлина може св излечити без тежих или без икаквих последица ако се постепено открављује, односно постепено загрева. Промрвзлог човека, треба што је могуће пре унети у неку просторију али незагрејану и постепено га, загревати. Ноге, руке и лице треба му трљати снегом и трљањем их загрејати. То исто важи и за, промрвале ноге или руке. При овоме треба имати велико стрпљење и бити истрајан. Тек после дуже масаже снегом може се ући или унети промрзли у полу загрејану собу. Промрзли делови тела не смеју се за дуже време приближавати ватри. Треба, давати вруће напитке, као чај, млеко или кафу.
За време летњих маршева, по великој врућини, треба, избегавати кретање у збијеним, густим редовима и, кад код је то могућно, ва маршевање користити јутарње и вечерње часове а дневну жегу провести у одмору. Наравно када је то могућно исто тако избегавати кретање на пут после обилних оброка. За, време одмора не лежати на врелој земљи итд. Лети се често, и поред свих мера предострожности, на маршу, ређе у патроли, догађају тако звани сунчани удари, сунчаница. Ову болест треба добро да познају сви милиционари. Од ње се оболева, не само на маршу већ још чешће када се стоји на месту у гомили, на зборовима, састанцима, конференцијама итд. Млађа лица оболевају чешће него старија. Код ње влага игра исто тако важну улогу као и код смрзавања. Сунчаница се добија услед велике спољне температуре при чему влага игра улогу топлоноше, олакшава појаву болести. Када се крећемо под великом топлотом без ветра или кад стојимо на великој врућини у го-
· мили, око нас се од знојења, и испарења скупља извесна, количина
водене паре која олакшава топлотни или сунчев удар, односно вунчаницу. Други услов за сунчаницу јесу директни сунчеви зраци, због чијег је дејства болести и дато име сунчаница, но ови зраци нису неопходно потребни.
Сунчаница (сунчани или топлотни удар) може бити врло тешка болест и завршити се смрћу. Орећом такви случајеви су
"ређи. Оредње тешки и лаки случајеви обично прођу без тежих
последица али после њих се остаје по неколико дана неспособан ва рад.
Сунчаница је увек праћена повећаном температуром“ која, се може попети и до 419. Обично се пре појаве велике топлоте лице зајапури, глава боли и наступи несвестица. Ако се у овом моменту укаже помоћ болест се може избећи. Иначе настаје убрзан пулс, повећана температура, тешко дисање, повраћање, пролив, нема мокрења, настају појаве тежег или лакшег нервног поремећаја, по неки је као ошамућен, тешко говори а код неких настаје и губитак свести,
Како се лечи сунчаница, радити %
Таквог болесника треба, ставити да лежи у хладу, растеретити га ако је нешто носио на себи, раскопчати блузу и кошуљу, разрешити појас, ако га има и разлабавити све везе на телу; болеснику треба направити вентилацију марамом, гранчицом са лишћем или хартијом, прекати га и поливати хладном водом и понудити да пије хладну воду или какво друго хладно пиће.
Увек звати лекара ако га има у близини јер сунчани или топлотни удар треба сматрати као овбиљно оболење.
Поред смрзавања за време зиме и сунчаних удара за време лета, који су тешка али срећом ретка оболења на маршу илиу патроли, много чешће се догађају разне озледе, убоји, жуљеви итд. За све њих важи правило »боље је спречити него лечити«. Ако се предузму потребне мере. предострожности о којима смо већ говорили, а то су на првом месту чистоћа, прање ногу, удобна одећа и обућа, систематски практиковани одмор итд. те незгоде на маршу и у патроли могу се потпуно избећи. Ипак је препоручљиво да се собом увек носи по један завој за превијање тих озледа у каквој згодној мањој кутији помало сулфатиазола у праху, за посипање.
По завршетку марша или патролирања треба се обавезно добро умити и опрати ноге, и одморити се у сувој и чистој просторији кад год је то могућно.
У погледу хигијенских прописа ноћни и дневни маршеви и патроле не разликују се много. Једино о чему треба водити рачуна то је да су ноћи увек хладније него дани па према томе треба подешавати и облачење.
~ Питање исхране на маршу или у патроли није увек лако решити, Ако се у патролу иде по дану најбоље је понети собом нешто суве али јаке хране: хлеб, кувана јаја, сир, печено месо и томе слично. Али ако се иде на даљи пут и у већој групи и ако није благовремено осигурана исхрана, на одређеним пунктовима (у одређеним местима), тада на ношење исхране треба озбиљно мислити. По правилу треба, настојати да се на маршу или у патроли што ређе једе храна нађена на терену.
шта треба у таквом случају
Заседа је принципијелно везана, за одређен и уско ограничен терен, са, ограниченим могућностима кретања. Према томе лети се собом мора увек носити али само неопходно потребна, коли“ чина хране и воде а зими поред хране мора, се имати још топло и суво одело и обућа. Од каквог је значаја сува обућа видели смо кад смо говорили о смрзавању.
Што важи за заседу важи мање више и за стражу. Само на стражи је време по правилу одређено тако да се на стражи не мора нити јести нити пити вода. Најважнији хигијенски проблеми за стражара су хладноћа и влага. Он њих решава топлим оделом и сувом и топлом обућом.
Напред је речено да на, пут, било на марш било у патролу, собом треба увек понети један завој и мало сулфаниламида. или сулфатиазола У прашку. Овоме треба додати и један до два аспирина за случај изненадних главобоља.
22