Narodna skupština

4. МАЈА 1912.

годин

бацивање са левице: како се то све згодно п1оклапа). Господо, шта значи то гажење и Устава MH изборног закона Значи, да они људи, који су и по Уставу и по изборном закону требали, били дужни и морали да оду на бирачко место, тим људима није дао Државни Одбор. Државни Одбор није дао правницима и осталим Факултетлијама да оду на гласачка места. Па, господо, шта то значиг

Другим речима, није ли то „вадити чивије на фијакерима“, на којима треба да се одвезу председници бирачких одбора на гласачка места; није ли то „задржавање председника бирачких одбора на железничким станицама“: није ли то кад председник бирачког одбора дође на гласачко место „председник општине тражи му легитимацију“. То значи господо, то, али то није 4—5 случаја, као што је некада било, то су 681 случај. На 681 случај радикали су „повадили чивије на Фијакерима“ председницима гласачких места, — " тражили од њих „легитимацију“ и „задржавали их на железничким станицама“. То је господо 681 случај а не 5—6 случајева.

После овако отворене незаконите и неуставне радње Државног Одбора да прегледам радњу друтог једног изборног органа, да се осврнем на т. Министра Унутрашњих Дела.

Ја сам вам господо. у почетку, кад сам говорио о првој радњи Државног Одбора напоменуо, како је Државни Одбор погрешио, што није одредио и председнике за нарочите одборе у оним варошима, које бирају једног посланика на више гласачких одељака, те да би се могао Формулирати одбор за прибирање гласова, изналажење изборног резултата и за давање пуномоћија.

Г. Министар Унутрашњих Дела по изборном закону надлежан је да прописује формулар за кандилатске листе. И тај Министар, који је зато надлежан, није, према измени изборног закона, прописао формулар кандидалских листа за та изборна места, за вароши које бирају једнога посланика у више гласачких одељака. Да је г. Министар извртшио ту своју дужност, без сумње да и Државни Одбор не би пао у ону џогрешку, те да, место да Формира нарочити одбор, који ће у тим изборним телима да прима са гласачких места изборна акта, наређује: да један одбор на гласачком месту врши ту дужност.

Дакле по томе су ту повреду Устава изборног закона извршили заједно и Државни 07 и Министар Унутрашњих Дела.

Да се г. Министар не би бунио ја ћу му казати законски пропис по коме је он био надлежан и дужан да то учини. Нека г. Мин. прочита чл. 58. избор. закона па ће видети ту своју дужност коју није извршио.

У оцени рада при изборима народних посланика овога изборног органа г. Министра Унутрашњих Дела, имам да поменем другу тачку: његов телефонски рад. IP. Министар Унутраш. Дела који седи овде пред лицем Народне Скушштине (Рласови са левице: још, још), који чека моменат да каже, како су избори били слободни, тај Министар телефонски наређује окр. начелницима да му изаберу посланике по сваку цену.

Munucrap Унутр. Дела, Марко Трифковић. — То је ординарна неистина и треба да вас је срамота, што тако говорите у Окупштини,

Љуб. Ђорђевић. — Ви знате, г. Министре, да не постоји дрно на бело па зато то тврђење можете да огласите за неистину, а ја тврдим да сте то наређивали.

Министар Унутрашњих Дела. пропустио је да изврши и друге своје дужности, које је био дужан, позван законом да изврши кад су наређени избори народних посланика. Наш општински закон, на који се наслања и изборни закон, што се тиче бирачких спискова, предвидео је сталан азбучни бирачки списак, који важи од 1. јануара до 31. децембра, али је казао, да се тај списак има мењати прељ свако бирање, пред свако гласање (чује се: то није истина!) то је цела истина, и ко каже да није истина тај говори на памет. Чл. 27. Зак. 0 општинама гласи овако: „Овај азбучни списак сталан је и важи од 1. јануара до 81. децембра сваке тодине; у исти се у току нове године не може триновити ни један нов гласач, сем што ће се пре свакота гласања изоставити имена оних који су умрли или изгубили право гласа према чл. 90, и 32. овога закона“, — а чл. 30. међутим говори о онима који престају бити чланови општине и престају да плаћају изборни цензус (Министар Уну-= трашњих Дела, М. Тршфковић: те спискове не прави Министар Унутр. Дела!) Министар Унутрашњих Дела био је дужан према оваквој законској одредби, која гласи да се бирачки спискови исправе пред свако тласање, да расписом опомене власти на тај законски пропис,

Као четврта неправилна, недозвољена радња Министра Унутрашњих Дела јавља се та, што је он дозволио и наређивао свима органима да иду да агитују претњом и молбама.

Као пета неправилна његова радња јавља се та, што је давао осуства чиновницима ради агитације и ради гласања по другим местима у којима нису са службом.

Толико је било довољно да изнесем пи да кажем, те да се може констатовати, да се може утврдити, да Министар Унутрашњих Дела у овим изборима није радио онако, како закон и како Устав прописује него на против да је вређао п Устав и изборни закои.

Председник Вершфикационог Одбора, Драт. Т. Васић. — Молим вас уздржавајте се од такових израза и говора.

Љ. Ђорђевић. Какво уздржавање! Моја је дужност да кажем кад Министар вређа Устав.

Кад је овако радно Министар Унутрашњих Дела да видимо како су радили његови органи. Окружни начелници, срески начелници и полицијски писари атитовали су молбама и претњама.

Као један типичан пример да вам поменем једног окружног начелника, који се толико био избезумио да је пред изборе, на дан, два, звао највиђеније грађане у начелство, усмено преко жандарма, онда кад позивом није смео до зове никога, и претио им, тако, да се један грађанин морао јавно у кафани да гуша са таквим окружним начелником, те да сузбије такве злоупотребе једног