Narodno blagostanje

24. октобар 1936,

64 а у Београду попустио за 1,0 поен; док се у пореБењу са претходним месецом повећао у Београду за 0,6 и Загребу 0,8 поена, а опао у Љубљани за 0,9; у Скопљу је непромењен. Ипак се може констатовати да су цене на мало нешто брже расле од цена на велико, те су трошкови живота поскупели.

Рударска производња се повећала. Индекс се у августу попео на 107,3 (1928—100) према 96,2 у јулу о. TI. Пораст саобраћајног промета (железничког, речног и поморског) је већи него у осталим месецима о. г. Број утоварених вагона на железницама је износио 145 хиљ. према 137 хиљ. у истом месецу прошле год., тонажа приспелих бродова у морским лукама је била 1.953 хиљ. према 1.899 хиљ. Број стечајева је опао са 12 на 10.

9 Број запослених је у јулу достигао највећи ниво после 1930 год. Индекс се попео на 1114 (1928—100) са 103,4 у јулу прошле и 110,6 у јуну о. г. Такође је настављен пораст надница о чему смо писали у прошлом броју.

Извоз се у августу повећао за 62 мил. дин. на 372

мил. дин. док је увоз опао само за 2 мил. дин. на 274, те је трговински биланс активан за 98 мил. дин. . Укупни државни приходи су износили за прва четири месеца тек. буџетске год. 3.005 мил. дин. према 3.088 у истом периоду прошле године, те су подбацили за 27 мил. дин.

Prošle godine su Karnegijeva Sinteza uslova za povratak Zadužbina za svetski mir i Me-

ka prosperitetu

đunarodna trgovinska komora obrazovali zajednički odbor sastavljen od 17 najpoznatijih svetskih stručnjaka u privrednim pitanjima u svrhu izrade niza preporuka na osnovu principa, »da su svetski mir i povratak blagostanja naroda nerazdvojno vezani sa ponovnim oživljeniem svetske trgovine«. Ovih dana je komitet stručnjaka dovršio svoj posao i objavio svojih 13 tačaka, čije ispunjenje ima da dovede do gore postavoljenog cilja:

Kao prvo preporučuje se zaključenje višestranih trgovinskih ugovora, koji će ostati otvoreni za pristup svih država i dati poticaj za međunarodnu razmenu dobara; 2. do povoline situacije za vođenje ovakvih pregovora preporučuje se zaključivanje dvostranih ugovora, koji svesno idu za smanjenjem smetnji trgovinskom prometu; dalje se preporučuje: 3. sistematsko uvođenje klauzule najvećeg Dovlašćenja u sve ugovore, kao sredstvo za postizanje OVOFE cilja; 4. opšta upotreba bezuslovne klauzule najvećeg povlaš-

НАРОДНО БЛАГОСТАЊЕ

Страна 701.

ćenja, pri čemu je dozvoljeno otstupanje prema onim zemljama, koje i posle uspostavljanja povoljnih valutnih prilika za razmenu robe nastave diskriminisano postupanje putem kontingentiranja i devizne kontrole; 5. obrazovanje međunarodnog ureda sa zadatkom, da ukazuje na uporedne brojeve relativnog opterećenia protekcionističkim merama u raznim zemljama i s tim deluje na smanjenje trgovinskih smetnja; 6. ukidanie uvoznih kontingenata i to prvenstveno putem višestranih sporazuma, čim odgovarajućim merama, naročito na polju valuta, bude sondiran put za konačno oživljenje svetske trgovine; 7. ubrzanje ovog razvoja putem prelaznog uvođenja »carinskih kontingenata« mesto uvoznih kontingenata; 8. orijentacija trgovinske politike u smislu ograničenja kontingenata na njihov karakter privrednih mera iz nužde, kako bi se olakšalo utvrđivanje konačnog termina za njihovo Dpotpuno ukidanje; 9. poštovanje izvesnih »pravila lojalnosti« pri kontingentiraniu, prema principima postavljenim od Međunarodne trgovinske komore; 10. zaključivanje regionalnih sporazuma i grupnih ugovora, ukoliko su oni po cilju i SVOme dejstvu upućeni na proširenje trgovine i smirenje naroda; 11. prilagođavanje umerenim paritetima onih valuta, čiji kursevi stoje u nesrazmeri prema stanju bilansa plaćanja, relaciji između produkcionih troškova i prodainih cena u UDOređenju prema drugim zemljama i strukturi unutrašnjeg zaduženja (ovakva prilagođavanja treba na taj način olakšati, što će finansijski dobro stojeće zemlje dati osiguranja zemliama, koje hoće da devalviraju, slično kao u međunarodnom sporazumu od 26 septembra 1936); 12. principijelni valutnopolitički sporazum velikih sila u sledećim tačkama: odricanje preduzimanja devalvacije u svrhu međunarodne konkurencije; osiguranje i proširenje stabiliteta kurseva prema prilagođenju potrebama pojedinih zemalja; isključivanie sezonskih valutnih variranja; priznanje potrebe što bržeg „prelaza ka stalnom sistemu i 13. postepeno ukidanje deviznih kontrola i kliringa, i to u toi meri, u kojoi se bude pokazalo kao moguće, da se reguliše problem međunarodnog zaduženja, da se oživi međunarodni kreditni promet i ograniče neregulisana pomeranja kapitala (moratorijumskim ugovorima).

U vezi s ovim svojim predlozima Odbor stručnjaka prima sa naročitim zadovolistvom k znanju valutni sporazum između Francuske, Sev. Amerike i Engleske od 26 sept. 1936, smatrajući da on stoji u skladu sa gore navedenim preporukama. Isto tako se ukidanje nekih kontingenata i spuštanje carinskih stavova, koje su poduzele zemlje sa devalviranom valutom, smatra kao znak zrelosti vremena da države počnu sa primenom principa sadržanih u gornjih 13 preporuka.

ОБАВЕШТАЈНА СЛУЈ

ПОЉОПРИВРЕДА

— Пољопривредне коморе из Јужне Француске pa:, чунају да ће овогодишња берба грожђа бити најслабија од 1916 године. У вези с тим почела је цена вину нагло да скаче.

— »Obzor« donosi da posle donošenja Uredbe o likvidaciji zemlioradničkih dugova, veliki broj seljaka dužnika nudi svojim poveriocima bankama 50% dužne svote za izmirenjie celog duga. U Vojvodini došlo je do poravnanja između seljaka i banaka na bazi od 80% duga.

ИНДУСТРИЈА

— Енглеска бродарска друштва саопштавају да се тонажа бродова у градњи на крају трећег квартала ове год. код енглеских бродоградилишта попела на 928.571 то-

на, што претставља пораст од 79.889 тона према другом кварталу. Према истом времену 1985 то претставља повећање за 75%. Од 1930 год. тонажа није ни у једном кварталу била већа. С изузетком Русије, изван Енглеске налазило се у септембру у градњи 1,182.866 тона, или 80.600 тона више него концем јуна. Од тога отпада на Немачку 424.264 тоне, Јапан 175.800, Холандију 140.475, Шведску 111.860, Сев. Америку 90.960 и Данску 82.015; 401.996 т. i. 34% од ове тонаже рађено је за туђи рачун. Тонажа у градњи на читавом свету износила је концем септембра 2,111.437 од чега отпада на Енглеску 44%.

— Заједнички одбор чехословачких фабрика сировог шећера и рафинерија продужио је на седници одржа: ној прошле недеље важећи уговор о картелу до конца. 1937 године. Шећерна кампања 1935/36 завршена је мањком У производњи према прошлим годинама и то због