Narodno blagostanje
7. октобар 1939.
НАРОДНО БЛАГОСТАЊЕ
Страна 631 _
ДОГАЂАЈИ И ПРОБЛЕМИ
а ___________| РЕП И И ИП i У летњим месецима запосле-
ност се код нас не повећава темпом којим у пролећним месенима и у јесењим. И прошле године имали смо опадање броја запослених у јулу према јуну, али зато велик пораст према истом месецу претходне године. Затим у ивгусту запосленост је опет порасла, док није дошло право сезонско: опадање. Ове године први пад паказао се у јуну, за 8.800 према јуну 1988, али још увек било је више запослених него у мају 1939. У јулу се пад продужио за 2.350 према јулу 1938 и за 4.409 према јуну 1939. Прошле године пад у јулу је износио 10.869, а т. г. у јуну и јулу заједно 11.160. Укупно осигураних било је у јулу код Сузора 716.852.
Највећи пад забележен је код индустрије дувана. Прошле године повећање запослених у овој грани према истом месецу претходне године износило је 16-18 хиљада, а ове године толико износи смањење, у јулу 17.108 или за 59,85%0. Ми смо већ напоменули да се промене у овој грани не могу узети као карактеристичне за оцену наше привредне ситуације. Изгледа нам невероватан пад броја запослених код високих градња за 1.955. Грађевинска сезона у земљи је била током читавог лета одлична, а већи поремећаји могли су да наступе после јула, у вези с политичком ситуацијом у свету.
Иако је забележен пад, који је донекле могао бити проузрокован и нешто већим позивањем у војску, разлика према прошлогодишњем нивоу запослености је незнатна 2.350, што значи да је у јулу још наш полет имао доста основа да се одржи на висини.
Најбоље је стајала хемиска индустрија. Она је годинама стагнирала, њен број радника био се релативно најмање променио од депресије до полета. У јулу 1989 она је имала 2.054 запослених више него пре годину дана, односно за 17,22%0. За њом долази текстилна, која годинама предводи у повећању запослености, за 1515, индустрија хране и пића за 1062,
Просечна обезбеђена зарада износи 24,32 дин. већа је за 0.50 дин. него у јулу 1938 и за 0.837 дин. у јуну т. Гг. Зато је и укупна обезбеђена надница већа него у јулу прошле године и јуну т. г.
Запосленост се у јулу држала добро
Vlada je donela nekoliko игеdaba koje imaju zajedničku karakteristiku, zaštitu ekonomski slabih za vreme dok se nalaze na vojnoj vežbi.
Načelno naiveći značai ima uredba o pomoći licima čiji je hranitelj pozvan u voisku. U gradovima preko 20 hiljada stanovnika i onim koji po zakonu o činovnicima spadaju u prvi razrzd skupoće pomoć iznosi & dinara, a u ostalim mestima 5. Pomoć je jedna bez obzira na broj lica koja je vojnik izdržavao, ali deci njegovoj ispod 16 godina može se dodeliti i dodatak od 3 dinara po glavi. Pravo na traženje ша Хепа уојшКоуа, potomci, ili otac i mati, ali i druga lica koja su s vojnikom živela u zajednici i koja je on izdržavao.
Moratorium za vojne obveznike
Potpora će se davati u prvom redu porodicama гадnika, nameštenika, dakle onih koji su svakidašnjim radom izdržavali porodicu i ostali bez prihoda odlaskom u vojsku. Pravo na potporu treba dokazati na osnovu uverenja koja izdaje opštinska i poreska vlast. Molbe se predaju opštinskoj vlasti koja će odmah dati svoje mišljenje o potpori molioca na osnovu podataka kojima raspolaže. Molba rešava Odbor, koji sačinjavaju jedan sudija sreskog suda kao pretsednik
odbora, jedan opštinski odbornik, i jedan poreski činovnik iz mesta. U većim mestima može se obrazovati više ovih odbora. Za njihove prostorije i druge potrebe brine se sresko načelstvo ili gradsko poglavarstvo, a članovi odbora ne dobijaju za svoj rad posebnu nagradu.
Uredba je predvidela postupak po kome treba da donošenje odluke ide brzo. Čim reši povolino jednu molbu odbor ispunjava ček i šalje ga poštanskoj štedionici da ga isplati porodici. Ako bude odbijena, žalba se šalje pretsedniku okružnog suda, ali i ako ovde bude odbijena može se podneti nova na osnovu novih dokumenata. Ko neosnovano pT!imi potporu moraće da je vrati. Ako hranitelji bude otpušten pre nego što istekne vrzme od 15 dana za koje je potpora plaćena unapred, ne vraća se.
Ministar finansija odobriće Ministru socijalne politike kredit za isplatu potpora, a nalaziće se kod Poštanske štedionice koja će isplaćivati potpore.
Drugom uredbom odlažu se izvršenja DO privatno pravnim naslovima protiv lica koja su otišla na vežbu. Porodicama vojnika ne može se otkazati stan za vreme dok su na vežbi.
Trećom uredbom zavedzn je moratorium za tekuće i dužne kirije. Po povratku iz vojske plaća se kirija, a dospele se otplaćuju uz redovnu.
Drugi karakter ima uredba o otkupu stoke i vozila. Ona je donesena pošto je već izvršen popis i dosta od popisanog bilo rekvirirano. Ministarstvu vojske i mornarice odobren je kredit u iznosu od 300 miliona dinara za otkup. Ako bi bilo potrebno više stoke nego što ie popisano dosada, izvršića se otkup preko toga u sporazumu s Ministrom poljoprivrede odnosno banom u Banovini Hrvatskoj. U sporazumu s nima odlučiće se šta će biti sa preostalom otkuplienom stokom.
Uredbe o potpori i moratoriumu nisu novosti samo Za nas, nego i u svetu. Engleska je ovog leta prva donela niz mera za zaštitu vojnika i njegove porodice za vreme dok је na otsluženiu roka. To je zahtevala pravednost, jer zajednica ne sme dopustiti da onaj strada dvostruko koji ie u opštem interesu pozvan u vojsku. A to je utoliko više potrebno što, je veći broj onih koji žive na dan i komad i ostaju oni i njihova porodica bez sretstava za Život čim ргеstanu da rade. Uredbe o potpori i moratoriumu, zato što imaju u vidu ekonomski slabog pretstavliaiu krunu naših socijalno-političkih mera.
Братинска благајна у Сарајеву завршила је прошлу годину са ванредно повољним резултатима. Разлози томе јесу висока коњунктура У рударској производњи и прелаз у чланство 3.800 радника Железаре у Зеници у вези са стварањем „Југочелика". Јака тражња рударских производа, нарочито боксита и угља, изазвала је не само пораст продукције у постојећим рудницима него и отварање нових. Тако је на територији ове благајне почело са радом 8 рудника са укупно 1.102 радника. Полет у рударству огледа се у рекордном броју радника којих је било крајем 1938 15.815 према 13.018 1988. Пораст је забележен код свих рудника осим Мајевице и оног у Баковићима. Први је редуцирао један део радника а други обуставио рад. Надница је било 4,024.140 према 3,361.231 1937. Бруто зарада радника износила је 152,706.000 дин. према 124,007.000 1937.
Све четири гране осигурања биле су активне, што досада није био увек случај, нарочито не код болесничке и пензионе благајне. Прва је имала 20.318 чланова (1987:
Стање рударског осигурања у 1938 год.