Naša književnost
172 Неша књижевност
Октобра, а постојале су и оне социјалистичке околности, тј. одређене историске форме борбе за ослобођење радних маса.
Зато је Горки још крајем Х!Х века запазио оно ново у човеку иу животној средини, које је ушло у живот благодарећи томе што је, под руководством Лењина, отпочела одлучна борба за ослобођење народа. То је Горкоме и дозволило да постане утемељач метода социјалистичкога реализма још пре Октобра.
Роман М. Горког „Мати“ као образац уметности социјалистичкога реализма
Пример уметничког остварења тога метода јесте роман Горкога „Мати“. У њему имамо карактере у којима је одражена борба за стварање социјалистичкога друштва. Основне црте тих карактера јесу црте социјалистичког човека, који све своје сиде посвећује добру отаџбине и народа. (Павле, мати).
Они су приказани и у својој садашњици, тј. под реалним историским околностима, али и у перспективи свога развоја. Лик мајке је критика, у доба кад је роман изишао, сматрала нереалним, романтичним; међутим, данас, када се тако нешто каже, сви се томе чуде: јер лик матере нама изгледа потпунце реалистичан, пошто ми знамо путеве хиљада и стотина хиљада совјетских жена у годинама грађанског рата, у данима социјалистичке изградње, из времена борбе са фашизмом, који нам показују у коликој је мери Горки наслутио црте социјалистичке жене почетком деветстотих година, и у коликој је мери његова реалистичка анализа прелазила у романтично разоткривање перспектива под којима се човек развија у животу. Уз то, оно што је било пожељно било је у исти мах и оно што је имало да се и заиста оствари.
Роман „Мати“ поставља себи као задатак да се у човеку васпита социјалистички однос према животу. Појам живота који овај роман даје прожет је бољшевичком партијношћу. Зато када је роман изашао, Лењин је тај роман назвао књигом дубоко благовременом, из које ће стотине хиљада радника да се уче свесноме учешћу у револуционарном
покрету.
Метод и његово индивидуално оваплоћење у пишчевом стваралаштву
Као и сваки други метод, метод социјалистичког реализма тражи да се сваки пут индивидуално остваре његова својства у конкретној творевини, а у зависности од талента, културе, животнога искуства, уметникове идеологије. Овај метод даје уметнику одређене могућности да оствари уметничка дела која:у принципу могу да доведу на више врхунце уметничкога него што су довели претходни методи. Али то не
у