Naša književnost

Вуков живот - — 161

чају оних времена, Вук је у манастиру био више слушче него ђаче. Срезњевски казује како његов отац на то није могао пристати. „Вука су у Троноши нагнали да чува козе, док је његов отац држао чобанина за своје козе! Кад је тако — рекао је Стеван Вуку — дођи кући, те чувај наше овце“, ма колико да му је то било криво, јер је видећи у свом Вуку „отворено дијете“, желео да он временом постане трговац или свештеник“ о

Тако је Вук преседео код куће неких седам и више година, за које се време бавио сеоским пословима и упознавао народни живот и обичаје. Сад се морао учити сам. Отац му је купио на вашарима неколико књига: календар, један свештенички приручник и два побожна спева од Вићентија Ракића у доста пријатним и јасним стиховима и у прилично добром језику. Штиво готово викакво, али немајући бољих књига, Вук се њима користио што је могао боље.

Убрзо га је знао цео Јадар каб чудо од детета. За сваки европски новац он је знао рећи колико вреди, умео је видети у кален-. дару кад је који празник џ био је кадар сасвим поуздано писати и читати писма. „Није чудо што је био поштован и поред своје младости —— вели Срезњевски: — свака га је жена љубила у руку, на свадбама и славама давали су му увек место до свештеника или прво, а на сеоске састанке позиван је место оца.“

„Ни мањега човека, ни већега паметњака“, — говорило се за њега, јер је Вук био мала раста и слабачак, али се мајка његова тешила пословицом: „ИМ дукат је мали новац, али вриједи више од талијера.“. ке -

П

ВУКОВ ЖИВОТ ЗА ПРВОГА УСТАНКА (1804—1813)

Кад је плануо устанак, Вук је био зашао у седамнаесту годиву. Јадар у то време није био под београдским паштом, него је припадао Босни, и буна га је захватила тек после неколико мебеци, кад се на Турке дигао харамбаша Ђорђе Ћурчија и претерао их преко Дрине. Тада је у војску био позван и Вуков отац, али га Ћурчија врати и узме место њега Вука за писара. Ив тога времена има једно писмо заповедника јадарског Сарића, који је то постао после Ћурчијине смрти; ово писмо, по свој прилици, писао је Вук, те ће то бити први његов писмени састав који се сачувао.