Naša književnost
+
Лесаж и његов Жил Блас : 675
У својој студији о изопачавајућој сили новца Маркс каже: „Но-
вац претвара верност у неверност, љубав у мржњу, мржњу у љубав, врлину у порок, порок у врлину, слугу у господара, господара у слугу, глупост у мудрост, а мудрост у глупост“ (К. Маркс, Економско филозофски списи из 1844 год.). :
Лесаж показује, као нико пре њега, да поред краља и племства постоји у Француској још једна моћнија сила: новац. Оштрица његовог духа погађа улизички подмукле државнике и достојанственике, надувену охолост бирократије, лицемерну побожност попова, подмитљивост судова. Из хиљаду блиставо ироничних, духовито и супериорно испричаних детаља настаје мозаична слика времена, снажан реалистички опис друштва. ј
Ален Рене Лесаж родио се 1668 у Сарзоу код Вана. Отац му је био јавни бележник и краљвески судски чиновник. Лесаж је у Паризу учио права, бесмисленост конвенција, неправедност друштвених прилика у Француској и у свету. Његова сатирична природа, натруњена скепсом, налазила је оно што је смешно код људи и с уживањем је откривала тајне мотиве њихових радњи. Лесаж је био кезависан дух, он није волео да се повинује жељама мецена, није '"се борио да постане члан Академије и био је први писац у Француској који је живео од својих књижевних радова.
Сатиричан карактер његова духа гурао га је нарочито комедији и роману. Иако су његови савременици упирали очи у Енглеску, земљу грађанске револуције, Лесаж се окреће Шпанији, која је у време рата око наслеђа шпанског престола узбуђивала духове. Лесаж објављује 1700 два шпанска позоришна комада у својој обради за француску позорницу, али не успева да буду изведена. Затим делазе комади који су приказани без заслуженог успеха. 1704 превео је „Нове пустоловине Дон Кихота од ла Манча“ од Аваланедола. Лесаж је имао скоро четрдесет година када је најзад постигао успех. 1707 приказана је његова изврсна фарса „Криспин, супарник свога господара". Иако се комад свидео публици, глумци су одбили да га изводе, јер је исувише истинито приказивао живот. Привилегована позорница одбила је и приказивање његовог кратког комада „С езг Еггеппез.“ Лесаж:
# КУУМИА | а ЈИ а | на
Ма
Дјеви
4 ; 4 4 :
~.