Naša književnost

Хроника.

ВЕЛИКА ЦОДИНА-

Поводом осмогодишњице народног устанка у Србији, 7 јула, Савез бораца Србије издао је, У редакцији Јована Поповића, Чедомира Миндеровића, Танасија Младеновића и Ђорђа Андрејевића-Куна, зборник Велика година, у коме су окупљена књижевна сведочанства о првим данима устанка у Србији.

У краткој уводној напомени се каже: „Осам година, колико је протекло од почетка свенародног устанка у. Србији и читавој Југославији, то су године које одговарају десетлећима и слолећима по револуционарним променама и остварењима. Данас, када у Југославији победоносно напредује изградња социјалистичке привреде и социјалистичке културе, а нова народна држава равноправних народа већ је прожета садржајем и духом социјализма, — можемо с још већим поносом гледати на годину 1941. Пламен ослободилачке борбе наших народа и пламен Народне револуције организоване и вођене од Комунистичке партије Југославије, светлео је далеко у поробљену Европу. Тај пламен и тај дух давао је знаке и поробљеним народима на далеким континентима. Светлост · ослободилачког рата и револуције народа Југославије неће никада гаснути нити ће се помутити, она ће светлети кроз историју, њена јасноћа пробија све вештачке магле лажи и фалсификата које се данас шире од Информбироа.“

Смисао и значај овог малог, брижљиво _ одабраног и редигованог зборника не може се исцрпсти самом књижевном вредношћу појединих прилога, песама, одломака из дневника, записа, хроника и приповедака. Мако поједини прилози имају више или мање чисто књижеван карактер, њихова основна вредност, бар данас, у време нихилистичке бесомучности Информбироа, првенствено је у њиховој документарно-историској _ вредности. ' Јер сви они, с више или мање поетске или наративне моћи, белодано показују да је револуционарни кура наше ослободилачке борбе, под смелим и трезвеним руководством нашег Централног комитета, већ од

самог почетка, садржавао у себи, нераздвојно, елементе антифашистичке борбе за национално ослобођење и елементе народне револуције. Књижевна сведочанства 0окупљена у овој књижици, тако, самим својим карактером, још једанпут, и друкчијим средствима, побијају фамозне клевете, којима се данас са свију страна, и с лева и с десна једнако упорно и једнако лажно, оспорава дубоко револуционарви смисао наше ослободилачке борбе. Књижевни прилози писаца партизана Јована Поповића, Драгојла Дубића, Танасија Младеновића, Родољуба Чолаковића, Оскара Давича, Бранка Ћопића, Милорада Панића-Сурепа, Чедомира Миндеровића, Душана Костића, Драги Миленковића и Владимира Дедијера на аутентичан начин показују право лице устаничке Србије, као што прилози Вељка Петровића, Десанке. Максимовић и Ота Бихаљиа-Мерина показују одјек те борбе међу поштеним родољубима у окупираним градовима и војничким логорима у немачком ропству.

Цртежи Ђорђа Андрејевића-Куна, Пива Караматијевића, Вуксана Булатовића и Саве Николића, махом скицирани у самом процесу борбе, употпуњавају и продубљују ту слику људи и догађаја.

Треба истаћи да је овај зборник, иако рађен на брзину, необично лепо штампан и укусно опремљен. Он је доказ да се у нашој графичкој, индустрији, и са скромним средствима, када се раду поклони озбиљна пажња, могу постићи лепи резултати.

Ф. В.

ЈЕДНА ИТАЛИЈАНСКА АНТОЛОГИЈА НАШЕ НАРОДНЕ ПОЕЗИЈЕ ;

Познати италијански славист, професор универзитета у Падови Артуро Кронија одавно се бави нашом књижевношћу, историјом културе и прошлошћу уопште. Од његових радова у ширим круговима зналаца код нас понајвише су запажени његова студија о Жупанчићу, чланак о италијанском Преромантицизму У