Naša književnost
Душан Васиљев - : - = 45
каљенијим синовима радничке класе, на звук фабричке сирене буди нада у бољу будућност; и он, баш: као и најсвеснији синови радничке класе, непосредно после страхота светскога клања изражава уверење у братство обесправљених целога света и једнакост њихових интереса: 7 .
- Дођи, друже из Уганде или Бразилије, а дом ти је, као и мој, свуд. '
(Песме о животу, УП)
Та шароликост, то треперење живота који је одгрнуо завесу пред песниковим потледом, уноси ноту неке, помало суздржане и стидљиве, ведрине у стихове песника крви и свесшштег рас= падања: – : Е
Певам живот што с дана у дан
постаје шири, и
"богат чарима победе, рада,
шарен, и тежак, и блудан; Па живот што на сваком кораку
себе победи, =
себе надвлада, _
па затим о себи плеше плес неки чудан.
(Песме о животу, ХП)
И пред песником, који није имао никакву теоретску подлогу нити књишку претставу о будућем друштвеном уређењу, отвара се визија сутрашњег света, света индустријализације и социјалистичких маштања:
Када, изјутра, роса посипа тло својим сребрним капима, и забрује = : __ таласи ваздуха од сирена “ = наших фабрика, , 4 :
учини ми се
да "ће све једном да буде“ цветни врт.
(Песме о животу, У1)
То су, међутим, само тренутви скокови, у песниковим ретким тренуцима оптимизма, из стварности света у декаденцији и распадању у визију света какав би он могао бити. Само тренутак, јер се Васиљев никада није могао отргнути за дуже. време из веза које су га држале уз земљу, и он би се враЋао стварности, тужној и мрачној, празној и пустој, у којој „ни-