Naša stvarnost

50 DANAŠNJICA

Ako je Nemačka u drugoj polovini 19. veka morala da veže za sebe Ausfrougarsku da bi se približila Balkanu i Maloj Aziji, danas bi bilo dovoljno da zavlada Čehoslovačkom, kako bi postala najvažnijom silom Srednje Evrope, pa fime i gospodarem sudbine balkanskih naroda. Ofuda je i shvatljivo, što neki naročito ofanzivno raspoloženi duhovi nazivaju Čehoslovačku „čirom”, koji je duboko zarastao u nemačko felo. Radi se ovde naravno o sfrafeškom „čiru”, koji stoji na putu ofanzivnim planovima.

Ako je, dakle, Čehoslovačka po svom položaju, svojoj konsolidovanosti i snazi jedan od najznačajnijih činilaca mira u Evropi i svelu, i jedna od najvažnijih pozicija malih naroda u njihovoj borbi za slobodu i opstanak, fo Mala Anfanta može da prefstavlja jedan .još eminenhniji faktor.

Mala Anfanta, koju sačinjavaju Čehoslovačka, Jugoslavija i Rumunija broji okruglo 50 miliona stanovnika i obuhvata feritorij od oko 700.000 km?. Ona prelstavlja jedan savez, koji po prostranosti svoje feriforije dolazi na evropskom konfinenfu odmah iza SSSR. Posle Male Anfante dolazi Francuska pa fek onda Nemačka. Prema broju stanovnika Mala Anfanfa je freća po redu među državama Evrope, posle SSSR i Nemačke. Posle Male Anfante dolaze Engleska, Francuska i Ifalija. Svojim kopnenim vojnim snagama ona ne zaostaje za Engleskom, Francuskom i Ifalijom. Ausfrougarska je bila u stanju da za vreme rata mobiliše 80 divizija, Mala Anfanta je fo isto u stanju da učini. Sem toga bi Mala Anfanfa prefstavljala mnogo konsolidovanu i čvršću celinu nego što je fo bila Austrougarska. Za vreme mira Mala Anjanfa raspolaže sa 60 divizija pešadije i konjice. To je u Evropi freća strateška sila, posle SSSR i Nemačke.

Jedna od velikih prednosti Male Anfanfte je okolnost, da se ona može osloniti na dva mora, na Jadransko i Crno More.

Takva Mala Anfanta, koja bi blagovremeno osigurala pouzdane savezmike, bila bi gospodar Srednje Evrope, i mogla da osujefi sve agresivne

; NI -

7

Skica 1. Iz studija Emanuela Moraveca: „Die strategische Bedeutung der Tschekoslovakischen Republik fiir Westeuropa ”".