Nekoliko članaka o našim javnim poslovima : (u spomenicu gospodinu Mijailu L. Đuriću p. presedniku trgov. omladine i direktoru "Trgovinskog glasnika" i.t.d. i.t.d.)

14 - МИН ПРЕГЛЕД ДРЖАВНЕ ПОМОЋИ

а запомагања остала су неопажена пуних 9 година, и да Велики Милош не дође зло би и даље трајало. Својим решењем од 21. декембра 1859. Велики Милош уведе тонова калдрмарину за београдску отштину на увоз и извоз робе преко царинарнице београдске, стављајући јој у дужност: »да ову наплату извршује и рачун од тога у својим књигама води; па сваке пола године, да наплаћену суму примирителном суду овдашњем, предаје на квиту овог.«

Наследник Великог Милоша неумрли _Митамло М. Обреновић Ши, у корак за својим оцем после једне године (14. Марта 18671.) речима управљеним Министру финансија „да бди да се по овом решењу без отлагања поступа“ наређује: трво, да у прављењу калдрме узму учешћа и београђани сопственици плацева поред којих се калдрма треба да подигне, и општина; друго да, офравке калдрме падну на терет оног прихода који се на царинарници наплаћује. Е

Време је пролазило, | ПО ИНа напредовала, саобраћај био је јачи, а потребе за њихово савршенство све видније и важније. Оно, што је било дато само Београду, требало је дати и Шапцу, Смедереву, Вел. Градишту, па доцније и Забрежју и Нишу и Крагујевцу.

Стање прихода од калдрмарине по указу од 21. декембра 1859. у вези с оним од 14. Марта 1861. године, које је важило само за Београд — замењено је након једанајест година (12. октобра 1870.) једним отитим зиконом о натлаћивању калдрмарине.

Обележје овога закона у томе је: да калдрмарину наплаћују само оне општине којима се то право нарочито путем законодавним уступи. А цељ му је да општине тим приходом подмирују трош-