Nekoliko članaka o našim javnim poslovima : (u spomenicu gospodinu Mijailu L. Đuriću p. presedniku trgov. omladine i direktoru "Trgovinskog glasnika" i.t.d. i.t.d.)

АПА МИЛОВАНОВИЋ 13

9, ИСТОРИЈСКИ ПРЕГЛЕД ДРЖАВНЕ ПОМОЋИ ОПШТИНАМА

(ОДЛОМАК) Е

За основ овога излагања ми ћемо ин помоћ дату општини београдској по добу поста. јања и њеној данашњој важности. Тако:

г., »Кланички и месарски тритоци« престављени су у уредби о — касапницама од 19. Фебруара 1835. године, која је с неким изменама и допунама и данас у важности, — и општина по њима има у 1900. години приход 592.970 динара.

2. » Калдрмарина« зачета још уредбом од то. Јула 1839. одржала се (с малим прекидом) и данас. (О њој морамо рећи коју више, јер јако засеца у стварне интересе београдске општине. _

— У прво доба живота царинарница београдска у Рукама Великое Милоша као закупно државно добро, била је у ствари државна установа, а од 1832. престао је закуп. И дотле, као и за време управе Везира београдског (чија је она прћија била) наплаћивао је Базрђан-баша извесне таксе на цркву, калдрму, сиротињу и др. А кад је држава узела и стварну управу царинарнице у своје руке онда је по сили прилика, ове таксе Базрђанбашлука регулисала па између осталога за калдрму наређено (указ од то. Јуна 1859.) да се предаје општини јер је то у ствари чист њен приход за потребе у подизању нове и оправке старе калдрме.

После не пуних 10. година царинарнице добивају (23. Маја 1850. године) законо уређење, којим се »јасно и разговетно« регулишу сви појави и односи у служби царинској па и те таксе — међ којима нема ни помена о калдрмарини ; она је престала; а дужност општини остала и даље, да оправља стару и подиже нову калдрму.