Nova Evropa

зини градова, дало нешто земље коју би они могли уредити и обрађивати као врт, те имали довољно поврћа за се и за своје породице. Овим би се постигло двоје, а обоје врло важно за део социјални развитак земље, наиме: а) радници би били опскрбљени храном, те не би морали исту скупо плаћати по трговима (што би у исто време реатирало на тржне цене); и 6) престало би донекле беспосличење | радника у времену кад су изван својих радионица. Време, које би иначе многи од њих проводили по гостионама и другим местима за. забаву, провели би тада у раду на пољу. То би опет деловало врло повољно на њихово ментално и физичко здравље. Држава и опћина могли би узети на се изградњу радничких станова, али би у сто време морале одредити један део земљишта у близини градова, које би било искључиво за употребу радника.

Још и једну другу функдију би држава могла, у заједници са опћином, преузети на, се, а то је атрикултурни одгој. У Данској лостоје инспектори, који су државни чиновници, а који редовно обилаве мала пољопривредна имања и успоређују квалитет и квантитет продуката, и сам рад, а према томе онда саветују земљораднике и показују им како треба да раде.

Према свему што смо рекли, или управо тек натукнули, свакако изгледа да. је за нашу државу много боље да имамо мале поседе: али у исто време, треба те мале поседе организовати у задруге. тако да ни економска. страна тог проблема не би остала нерешена. Ооцијалну правду добићемо дајући сељаку земљу на, обрађивање а економски ћемо та подићи, ако му дадемо иницијативу и покаемо практичним начином важност оснивања задруга, у којима у исто време има сличне услове за развијање као и један велепоседник. плус, да он може још више да, обрати пажље на онај свој мањи посед него један велепоседник -на свој велики посед.

Александар Билић

Књижевни преглед, Београдски стил.

(У вод.)

(Овај чланак, на који са надовезује онај о Стиљу Слободана Јовановића, објављен у првом броју »Нове Европе«, сачињавао је предавање које је госпођа И. Секулић држала на свечаној седници Друштва за Српски Јевик и Књижевност у Београду у мају ове године. Госпођа нам га је љубазно уступала да га објавимо у »Новој Европи«.)

Постављам опште питање: шта је То београдски стил“ или, то исто питање у другој форми: ко је то београдски стил датим постављам специјално питање: у чему је битност стила Г. Богдана

136