Nova Evropa

и следеће, остале одвише пасивне у погледу наших поморских интереса. Закаснела. акција у том правцу искала би то већих жртава, што би наша пасивност дуље потрајала.

Не дели наше племе више неједнакост расе, културе, или вере, нето нас, по нашем мишљењу, дели становиште које заузимамо према појму мора и континента. Треба већ једном увидети, да су то полазне тачке за рад у циљу економског и далњег културног развитка наше народне државе: поморском нашем проблему дати оно место које му припада, и које заувимље сада. већ код наших — суседа.

Нека ми буде, стога, дозвољено да кажем неколико речи о шоморској политици уопште. па да онда пређем на наше особите прилике. =

Поморска политика, као део свеукупне политике једног народа, мора да се оснива. на поморском значају земље. Поморски значај земље, пак, условљен је: 1. дуљином и природним особинама обале, и њеним привредним околностима; 2, важношћу поморског промета ва државу; 3. поморским и колонијалним интересима, и 4. политичким положајем државе.

· Према томе, поморска политика, уошће имала би да се оснива, на следећим начелима. према. величини и значају поморског народа:

1. Држава, којој би сигурне везе преко мора биле уветом за опстанак и благостање народа, мора да себи осигура потпуну превласт над свим морима и путевима на којим имаде трговачких и пловидбених интереса, Једино срептво којим се може стећи превласт на мору јест моћна и бројна флота, састојећи се из најачих и најмодернијих јединица, које техника времена усавршава.

2. Држава, којој одржање апсолутне превласти над морима, не би било од животне важности, и која би се могла задовољити и тиме да, себи осигура промет и интересе на главним линијама, израдиће своја војна пловна срептва према овим захтевима, и с обзиром на политичке и стратешке одношаје према својим главним такмацима. И у том је случају једино срецтво флота, која би се већим делом састојала из најачих модерних брзих крстарица, торшедних јединица и подморница. Поред тога, мора се скренути пажња и на одбрану обале дефанвивним уређењима, нарочито уређењем подесних заштићених склоништа за. трговачку морнарицу, и војних база за флоту.

8. Мање поморске државе, које не располажу довољним срествима, морају да воде углавном врло вешту међународну и трговинску политику, ако се желе користити благодати што им земља граничи морем. У случају пак оружаног сукоба са којом јачом поморском државом, тешко ће моћи слабија држава да штити своје интересе изван својих вода, него ће њено дејство бити ограничено на одбрану саме обале. Програм у веви са оваком поморском политиком бавиће се прибављањем најподеснијих поморских војних срецтава, за решење следећих задатака:

481