Nova Evropa

_ Овде треба, поменути и »Ново Вријеме« у Лос Антелосу, чији је уредник Балдо К. Скараумча, па »Хрватски Народ« Винка Будровића у Ст. Лујсу, и»Хрватску Штампу« Јосипа, Краје у Јунгстауну, све седмични листови који су пропаговали у свом кругу југословенску идеологију, и чији су уредници и власници били врло честити раденици и помагачи народне ствари међу Хрватима у Америци. Ова та три листа су престала још 88, време рата.

Коначно, »Заједничар« седмички лист, гласник наше највеће потпорне организације »Народне Хрватске Заједнице« у Питсбургу, лепо уређивана смотра »Сокол« Виктора Војводића У Сан Јосе (Калифорнија), и »Хрватски Гласник«, пок. Јосипа Марохнића, дугогодишњег председника, »Народне Хрватске Заједнице« у Питебургу, прошли су метаморфозу »Југословенског Свијета«, и сада сачињавају Гршковићев блок.

»уједињено Орпство« и »Југославија« (»Балкански Свијет«) у Чикагу, приватно предузеће Г. И. Паландачића, пишу у југословенском духу, и за све време рата помагали су жнацијоналну акцију. Њујоршки »Србобран«, гласник српске потпорне организације истог имена, под уредништвом Г. проф. M. "Гривунца, радио је живо на добровољачком покрету и у духу програма, »Југословенског Народног Већа«, за време рата. »американски СОрбобран«, дневник у Питсбургу, сада гласник сједињених српских потпорних организација (»Орпски Савев«, »Ор•бобран«, »СОлога«), има посебно место у нашој штампи. Као гласник » Српске Народне Одбране«, кроз све време рата, а иза рата, као једини наш дневник који је остао — упркос свих настојања, и удараца — доследан и једнако борбен, има великих заслуга за наш покрет у Северној Америци. Ма да се, у последње време, јавља у њему и по некоји српски ексклузивиста, из колонија где се појављују симптоми реакције српско-хрватског спора, »Американски Ср"бобран«, под уредништвом свога скромног и интелигентног уредника Г. Дајчића држи једини заставу коју су у септембру 1915 југословенски новинари у Америци солидарно развили, основавши покрет који је много допринео напој борби за ослобођење и уједињење. У резолуцији из 1915, коју потписује леп број уредника. 91 наше новине, садржан је читав програм, врло савремен и напредан и сасвим у духу југословенства, којега, се, нажалост, данас не држе више сви потписници резолуције.

(О словеначким новинама тешко је овде говорити. Оне су врло мало учествовале за време рата у народном покрету. Дневник банкира и »шифкарташа« Сахсер »Глас Народа« стајао је противу »Југословенског Народног Већа« у Вашингтону, а данас су и скоро сви други словеначки листови препуни клевета. против Југославије. Редовно су за републику, и то — за словеначку републику. За време рата, с тешком муком се издавала једна. словеначка страна »Југословенског Свијета«, под насловом »Оловенски народ«.

516