Nova Evropa

звана јуришна одељења, која одлазе на скупштине политичких противника, изазивају на њима неред и буру, саботирају рад, провоцирају сукобе, па, најзад, растурују и саме скупштине. Све чешћи постају ти напади и на саму социјалну демократију и њене зборове. Тешко је данас у Минхену развити заставу немачког социјализма а да не дође до сукоба. са нацијоналним социјалистима. Насупрот томе, све чешће се развија застава бивше монархије, која опет налази своје присталице. Напади :уришних одељења, не ограничавају се само на Минхен и његову непосредну околину; њихова. акција захвата целу Баварску, и све смелије прелази и на. суседне области, на Виртемберг и Баден. У аутомобилима, и са скривеним оружјем, попут каквих разбојника, крстаре та јуришна одељења и »епасавају« нацијоналну част у борби противу унутрашњег непријатеља.

Док је дошла до свога фашизма, Италија је проживела једну малу револуцију, и на својим фабрикама једно кратко време гледала. је црвене заставе. Док је дошла до свога фашизма, Баварска је видела далоко бурније дане и проживела далеко већу револуцију. Путеви којима се дошло до фашизма у Италији и Баварској готово су исти. Пламен револуције, који је избио 1918 године у ратној флоти на Источном Мору, тамо у килекој луци, захватио је прво Минхен. Баварска, Република, проглашена у новембру 1918, и вођена неко време песничком интујицијом Курта Ајзнера, пролазила је за шест месеца свога живота кроз разноврсне трансформације, док није трагично завршила у своме последњем облику као диктатура. пролетаријата. Тада се у Баварској десио онај исти психолошки преокрет, који се могао запазити код талијанских маса. Они исти људи који су за време бурних дана Баварске Републике клицали совјетима и сачињавали велики део спартакистичких присталица, разочарани у својим надама, данас чине језгро надијонално-социјалистичког покрета. Док су те маге раније пролазиле кроз минхенске улице певајући »Интернацијоналу«, данас пролазе певајући »Deutschland, Deutschland, чђег аПез!«

Зашто су догађаји у Баварској узели баш такав токз Зашто је Баварска данас Бастиља немачке реакцијез — Фактори који су неминовно водили овом току ствари, леже поглавито у привредним и друштвеним односима Баварске. У поређењу са Северном Немачком, Баварска је, У привредном погледу, на нискоме ступњу. Она није индустријски – део Рајха, — она је аграрна земља. Али и као таква, она није земља крупнога поседа, као што је то случај са Источном Пруском; у Баварској превлађује средњи и ситни посед, док велики посед износи тек око 2%. Самим тим, баварски сељак није могао постати револуцијонарним елементом, као његов класни друг на латифундијама у Маџарској или у Русији; још мање је могао бити носилац револуције, јер је под јаким утицајем Католичке Пркве, подложан демагогији, без потребне политичке интелигенције, Према политичким догађајима и покретима он је обично равнодушан, наравно све дотле док ти догађаји и покрети не угрожавају његове непосредне интересе, у првом реду његову земљу, његову приватну својину. Тада се тек његов отпор претвара у фанатизам, тада је Баварска немачка Вандеја. Револуција у Баварској била је револуција радничких маса, и растурених војних јединица, које су долазиле са фронта ин биле под непосредним утиском војничког пораза. Међутим, то радништво које је носило баварску револуцију није било пролетаријат у модерном смислу речи. Индустрија

144