O uređenju gradova

15

мора водити обзира о грађевинским потребама, које изискује црква, народно просвећивање, држава и општинска управа, болница итд. За све ове установе ваља предвидети потребне тргове и поделити их према потреби по граду, доводећи их увек у добар међусобни склад. Ја ћу овде навести само: пристаништа, жељезничке станице, тржишне продавнице, зграде за државна и општинска надлештва, као што су: министарства, окружна здања и општинске суднице; даље ваља навести: цркве, школе, васпитне заводе и друга училишта; позориште, концертне домове и вртеве, градске дворнице и јавна зборишта; народне читаонице; болнице; гробља; кланице, зграде за електрична осветљења итд.

У област градарства спада и подизање вртева, шума, ливада и осталих места за освежавање као и тркалишта са осталим местима за спорт, гимнастику и јахање. Оно се даље бави и постројењем народних вртева, ботаничких и зоолошких градина, местима за изложбе итд.

Задаци пак, које ваља на овако раширеном пољу рада решавати, јесу привредне, хигијенске, грађевинске (и то неимарне и грађевинарске), саобраћајне, адми-

нистративне и законодавне природе. Ваља даље наро-

чито „нагласити, дасу ти задаци и чисто уметничког

значаја.

При стварању људских станишта је главно са привредног гледишта створити и њих и станове јефтине и угодне, а при том задовољити све захтеве, које ћемо сада навести. Из истих обзира треба створити довољна и јефтина саобраћајна срества, која везују град са предграђем, место рада: са станом и одмориштем. Све ово ваља тако удесити, да цена станова стоји у здравом односу према приходима оних друштвених редова, за које су станови одређени.

Питање о становима је у својој-суштини питање

О земљишту, ој цене станова су на првом месту за-

висне од цене земљишта, па тек онда од цене зидања,

Које су у мањој мери изложене великим променама. Вредност земљишта зависи пак од места, на коме је

Ц