Opštinske novine, 01. 03. 1938., str. 92

220

Београдскв општинске новине

није уопште заступље« на овој изложби. Узвишена величина Микеланђела види се из портрета које је он насликао на зидовима цркава и манастира, па, наравно, он на овој изложби може да изгледа мањи од многих других, чија се дела могу преносити.

Виторе Карпачо: „Две даме"

„Да се схвати шта је бнла италијанска уметност, — каже г. Барбантини — треба имати у виду да је сваки од ове стотине мајјстора^ који су овде присутни аа неколико квадратних сантиметара насликаног платна или са малим фрагментима мермера, напунио Италију ремекделима а свет славом". При избору дела пазило се и на то да се прикажу историјски ликови, уколико су уметнички изражени од неког великог мајстора; нарочито се о томе водило рачуна при избору ликова из XIX века, у којима се желело приказати уједињење Италије. ЗаТо је ова изложба истодобно и „синтеза духовне историје Италије и величање н>ене судбине"1. Ова изложба италијанских мајстора допун>ена је са два дивна иортрета из приватне збирке Нз. Кр. Вис.. Кнеза-Намесника Павла, и то: „Портрет непознатог" од Тицијана и „Портрет непознате" од сликара Ђовани Бузи-а Ил Кариана. Нарочито први портрет зра-

чи душевном дубином и снагом. Очи гледају као жмве. * * * Свечано отварање изложбе извршено је нешто после 11 часова Тачно у 11 часова стигао је у Музеј Њ. Кр. Вис. Кнез-Намесник Павле. На улазу Га дочекују. први ађутант генерал г. Никола Христић и генерал г. Жарко Мајсторовић. У холу првог спрата дочекују Га Њ. Св. Патријарх Гаврило, Краљевски Намесник г. д-р Раденко Станковић, Претседник Министарског савета и Министар иностраних дела г. д-р Милан Стојадиновић са Госпођом, Претседник Сената г. д-р Мажуранић, Претседник Народне скупштиие г. Стеван Ћирић са Госпођом, Претседник Београдске општине г. Влада Илић, италијански министар за народну културу г. Нино Алфијери, Претседник изложбеног одбора гроф Волпи ди Мизурата и други италијански високи гости, сви чланови дипломатског кора, сви министри југословенске Краљевске владе са вишим чиновницима министарстава, директор Музеја Кнеза Павла г. д-р Милан Кашанин и многи други угледни гости. Кнез-Намесник Павле и Краљевски Намесник г. д-р Р. Станковић заузели су место на челу хола. Министар просвете г. Димитри,'е Магарашевић узима први реч и каже да је за нас особито ласкаво што је Италија баш у нашој престоници приредила једну тако отмену уметничку манифестацију, прву уметничку изложбу те врсте и тога ранга. Пријатељска Италија шаље нам најсветлију амбасаду којом једна цивилизована земља мол. - да се служи: своје велике, своје највеће уметнике, односно њихове бесмртне творевине, у којима су и они сами вечно живи и присутни; Италија нам шаље свог Микеланђела, Рафаела, Тициана, Тинторета, Донатела, Пнјера де ла Франческу и остале великане, као посланике — чије ћемо славом озарене акредитиве за који тренутак моћи са дивљењем да разгледамо у овим дворанама Музеја Височанства Кнеза Павла.

Донато Браманте: Лука Пачоли и Гвидабалдо од Урбина („Фра Лука Пачоли предаје геометрију")