Osnovi fiziologije

ЖЕЛУДАЧНО ВАРЕЊЕ 2

желудачној слузокожи производњу каквогатела, које прелази у крвоток и њиме долази у додир желудачних жлезда, које подстиче на лучење. У прилог тој хипотези говори чињеница да се из слузокоже пилорскога дела може помоћу пептона добити један екстракт који убризган у крв производи лучење желудачнога сока. Видећемо даље да је утврђено да се на сличан начин производи лучење панкреаснога сока.

Храна која је дошла у желудац и на чије поједине састојке делује желудачни сок својим ферментима, не остаје непокретна за време желудачнога варења. Она је изложена мешењу и кретању с једнога краја желудца на други, да би желудачни сок могао доћи у додир са сваком честицом њеном и да би, пошто је претворена у неку врсту каше, химус, могла бити потиснута из желудца у црево. Та кретања хране желудац производи делањем мишића који се налазе у његовим зидовима. Желудац је састављен из три слоја. Изнутра се налази слузокожа; с поља се налази једна сероза, која није друго до део трбушне марамице, а између та два слоја налази се мишићни слој. Тај мишићни слој састављен је из глатких мишићних влакана, која дакле не стоје под управом наше воље. Једна су од тих влакана уздужна, у продужетку мишићних влакана једњака; друга су попречна и граде прав угао са претходним влакнима; трећа пак испрекрштана су у свима правцима и налазе се нарочито у великој кривини желудачној.

Лако је схватити да контрактовања поменутих желудачних мишићних влакана могу више или мање притискивати желудачни садржај и да га могу покретати у разним правцима.

Помоћу Рентгенових зракова дознало се како се врше та кретања. Ако се у желудац унесе храна помешана са каквом бисмутовом сољу, која има особину да упија Рентгенове зракове, тада желудац баца своју сенку на штит Рентгенова апарата, тако да се могу пратити промене желудчева облика. На тај је начин утврђено, да се у мачке појављују сваких десет секунада таласасте желудачне контракције које постају средином велике кривине желудачне па се преносе полако ка пилорусу где стижу за 20—30 секунада. :

Желудачна се кретања и онда збивају кад се прекину сви желудчеви живци. Значи да их производи живчани систем који се налази у самим зидовима желудчевим. Живци које желудац прима регулишу тај његов аутономни систем: вагуси повећавају желудачна кретања, спланхници (симпатични систем) их ублажавају.

187

Желудачна кретања.