Osnovi fiziologije

Улоге жучи.

о ~1 02

ВАРЕЊЕ ПО АПООРБОВАЊЕ ХРАНЕ

Панкреасни сок и цревни сок алкални су јер садрже натриумкарбоната. Та алкалност као и алкалност жучи неутралишу киселину желудачнога сока кад химус дође у црево.

Панкреас лучи свој сок кад из желудца дође у црево кисели желудчев садржај, химус. Утицај киселине желудачнога сока на слузокожу дуоденума узрок је лучењу панкреаснога сока. Тај се утицај врши на следећи начин. При своме пролазу кроз цревну слузокожу, киселина изазива производњу некога непознатога тела, названо секретин, које прелази у крви крвотоком дође до панкреаса. Секретин има пак особину да подстиче панкреасове жлездане Ћелије на лучење.

У пса се могу добити велике количине чистога панкреас-_

нога сока. ако сеу М:гзцпс-ов канал увуче једна цевчица (сл. 57.) да би сок могао истицати изван организма, а у вене истога пса убризгава се секретин добивен из цревне слузокоже једнога другога пса. (Тај се секретин добива мацерирањем исецкане слузокоже у води која садржи 4-5 гр. НС! на литар).

Слика 57. Панкреасна фистула. У М1г5ипа-ов канал (1) увучена је канула (3.) Сек се прикупља у кесицу од гуме (7).

И лучење цревнога сока изазвано је утицајем киселине желудачнога сока на цревну слузокожу.

У цревноме варењу узима удела и жуч. Поменули смо раније (стр. 111) да је жуч потребна за емулсовање и апсорбовање масти, Жуч уз то појачава дејство цревних фермената, нарочито липазе. Најзад жуч доприноси цревноме варењу и на тај начин што својом алкалношћу неутралише кисели химус