Osnovi fiziologije

ГРАДИВО живчАнога СИСТЕМА 297

гранати: то су протопласматски продужеци или дендрити. Друга врста кракова живчаних ћелија називају се цилиндер-аксиси; они су махом дугачки, могу бити и врло дугачки, а свака ћелија пушта само по један од тих продужетака. Цилиндер-аксис се завршава џбуном многобројних кратких огранака, а и успут пушта огранке. Цилиндер-аксис је састављен из кончића, фибрила, који су продужетак кончасте мреже која се налази, као што ћемо видети, у ћелијској протопласми и дентритима. Према томе постоји преко тих кончића веза између дендрита и цилиндер-аксиса, што је свакако важно за схватање преношења надражаја у неуронима. Обично се цилиндер-аксис валази у средини подебљега омотача састављена из беле и сјајне материје која се зове миелин, и која даје „миелинским живцима“ њихову боју и сјај. Миелински је омотач пак обавијен споља бзсћуапповом опном. Слика 58 представља шематички један неурон.

Неурон је дакле једна живчана ћелија | са крацима који од ње полазе. Ћелија или боље неуронско тело трофичкије центар целога неурона; то значи, да неуронско тело храни и одржава живот целога неурона. Ако се пресече цилиндер-аксис, тада онај део који није више у вези са неуронским телом дегенерише, док други део остаје у животу а може и да регенерише изгубљени део. У томе се састоји МаПег-ова дегенерадија живчаних влакана, која је, као што ћемо видети, учинила велике услуге у изучавању грађе и функционисања живчанога система.

Протопласма живчаних ћелија саграђена је из мреже кончића, неурофибрила, којисе простиру и попродужецима,дендритима и цилиндер-аксису. У тој мрежи запетљана је једна маса која представља ахроматински део живчане ћелије. · Рр дендрити. — Ра циДок се кончићима приписује спровођење — линдер-аксиснадражаја и других живчаних инфлукса, А ерИИеКИ а аи ахроматинска материја сматра се изво- Т џбунасти завршетак ром енергије потребне функционисању _ 5илиндер - аксиса. —

У М једро неуронскога живчане ћелије. У прилог томе схватању — тела.

Слика 58.

УаПег-ова дегенерација. Грађа живчане ћелије ,