Osnovi fiziologije

846 чуло УКУСА

зимо израсли које својим обликом подсећају на печурку, отуда. „им име раршае јипртогтез. У њихову епителиуму налазимо густа–

тивна телашца истоветна горе поменутим.

Живци за 5 | укус. Задња трећина језикаи опкопљене израсли преносе укусне

надражаје живцем 270550-рћагупоеи5 (1Х џар). Врх језика, ивице и горњи део његов примају своју густативну инервацију од једнога крака тригеминусовог који се зове језични живац, пегуџ; Иприаик. Али укусна влакна лингуалисова не припадају томе живцу, већ живцу који се зове посредни Мг15ођего-ов живац, а који преко тимпанусове хорде шаље · своја густативна влакна у језични живац.

пи Осећајл које обично приписујемо чулу укуса припадају му у

мирис. _ ствари само једним делом. Оно што ми називамо укусом припада добрим делом чулу обоњања. Довољно је запушити нос да бисмо се уверили да је храна готово безукусна. Свакоме је познато да се то исто дешава када имамо кијавицу. Затим треба. додати да језик није само седиште укусне осетљивости већи опште осетљивости: језик је осетљив према додиру, притиску, топлоти и хладноћи. То допушта да се језик може употребити у говору и у преметању хране.

вета Ако оделимо осећаје који не припадају самоме чулу укуса,

укус. тада налазимо да нам то чуло у главноме даје четири врсте осећаја или укуса. То су слан, сладак, горак и кисео укус. Утврђено је да исти периферијски апарати не примају надражаје који дају те разне осећаје. Има папила које су осетљиве само за кисео надражај, друге само за сладак итд. То објашњава да разни делови језика нису подједнако осетљиви према разним густативним надражајима; врх језика осетљив је нарочито према киселоме укусу, док је основа језика нарочито осетљива према горкоме укусу.

Постоје покушаји да се пронађе веза између укуса и хемијске природе укусних тела. Али неки општи закон није пронађен, јер има тела сасма различних у хемијскоме погледу а која имају исти укус; на пример, шећер, сахарин, оловне соли и глицерин имају исти укус, иако сва та тела нису у хемијскоме сродству.

Поменули смо раније (стр. 274) важност чула укуса у производњи рефлексног лучења сокова за варење. То чуло има такође и одбранбену улогу обавештавајући нас често о природи хране коју уносимо у апарат за варење.