Pastir

Година I.

Кро1 40. У Веограду 20. Октобра 1868.

Излази три путу меоецу, на 1' табаку. Претилата ее шаље напред уредииштву. Неплаћена писма од нередовних доппсника неприма^у се.

За све српске кра1еве стаГе па годину 60 гр. или 6 Фор. на по год. 30. гр. или 3 Фор. на три мес. 15 гр. или 1. Фор. и 50 н.

ЛИСТ 3.1 НАУКУ II 1ШБНЖЕВН0СТ ДУХОВНОГ САДРЖА1А. изддЈЕ и урЕцугв протојкр. и проф. Нипола Поповнћ.

САДРЖАЈ: Беседа. — Св. Евагедист Лука. — Исторички прег.тед српске цркве. — Мухамеданска вера, Добра и рђава страна нашег свештенства. — духовна просветл у Србнш. — Јавна бдагодарност. — Огдас. Чнтаоцима „Пастнра . 11 Б Е С Е Д А КОЈУ ЈВ ГОВОрИО НА ПРВОЈ СЛУЖБИ , ПО ДОЛАСКУ СВОМ У ШаБАЦ, нови епископ Шабачки. М О Ј С II Ј Е. „Еолж В2 клс2 дл вгЈдетг вдмг слј(гл.“ (Мат. 23. 11.) Зашто да се човек уздиже по степенима на висину у достоГчнству цркве и народа, а да не тражи уважења, говори самољувље ; зашто да се узвишава над другима а да не прима поклонења и поштовања од нижих, говори частољувље : Зашто да тражи места у коме може бити срећан и богат, а да се некористи њиме, говори користољувље ? Зашто да буде вођ народа, а од њега да се некористи, да буде судтом, а да остане с’ Гедином само правдом ? да буде пастирем, а од млека стада да не геде? да буде већи од других а да нетражи да сви служе и угађа1у његово! вољи, говори самоугођење. Но тако говоре страсти; али даг да чуоемо како вели она1, кош Ге дошао: „не дл послЗждтг елиТ, но посл^жити 41 ддти свок извлкленТг зл л\ногихх“ (Мат, 26 28.) „ЕолГи В2 вдс2 дд вгГдгтг вдл\2 слгГгд,“ одговара Христос Спаситељ.