Plamen života

NA MORSKOM DNU

Ima života na zemlji, u zemlji, u vazduhu, u vodi, u moru. Na sve te različne postojbine živa bića su se prilagodila i u njima snašla. Ali u moru i u njegovim dubinama život je najraznovrsniji. Tu ima životinja vrlo različnih vrsta, vrlo velikih i sitnih, prostijih i složenijih, vrlo različno izgrađenih. Jesi li video morsku zvezdu ili morskog ježa? Ko bi rekao da su to životinje kao i ribe i rakovi koji pored njih žive.

Zaista velika je raznovrsnost živoga sveta. Pogledaj morsko dno našeg plavog prozračnog Jadrana. Tu ćeš videti hitre ribe koje kao munja prolete ako ih uznemiriš. Pored njih su trome životinje, tako trome da je potrebno da ih dobro posmatramo pa da se uverimo da su pokretne. I pomenuti morski jež i morska zvezda su pokretni, ali tako spori da je prema njima naš vinogradski puž brz i hitar. Mnoge morske životinje su čak sasvim nepokretne, jer su pričvršćene za morsko dno, za kamen ili stenu. One ceo svoj život provedu na jednom mestu kao da su biljke, a ne životinje. Mnoge takve životinje svojim zrakastim oblikom i živim bojama više i liče na biljke ili cvetove, pa se zato i zovu morske sase.

Bogatstvom života more je čoveku od velike koristi. More je, hranom koju pruža čoveku, izvor liudskog opstanka. Koliko li ljudi širom celog sveta na morskim obalama živi od ribolova. Za primorce i ostrvljane more je njiva koju žanju ... iako je ne seju.

Kad je more tako važno po čoveka, razumljivo je što u svim kulturnim zemljama postoje naročite ustanove koje se bave izučavanjem mora. Tako kod nas postoje na obalama Jadrana, u Splitu, Rovinju i Dubrovniku, ustanove u kojima naučnici izučavaju živi svet morskih dubina, na korist nauke, brodarstva i ribarstva.

34

dopune.