Plemeniti minerali i drago kamenje
202 МЕ САВА УРОШЕВИЋ
Чађави кварц. (Каисћеора5). — Горски кристал провидне масе и мрке (чађаве) боје назива се овим именом. Провидни примерци уједначене затворене боје обрађују се за наките. Када мрка боја чађавог кварца пређе у црну, онда се такав вариетет назива морион. Пигмент чађавог кварца и мориона је неко органско једињење, које на 200С. испарава потпуно, тако да се после жарења место ч. кварца има чист горски кристал. Ако би се овакав кварц жарио на нижој температури, онда ће постати жут. Многи цитрини нису ништа друго, до на овај начин жарени кварц.
У глачионицама чађави се кварц сече у облику брилианта, степеничасто или табличасто. Нарочито се радо носи у Шкотској, где је познат под именом Саптпоогт — име места где се налази.
У природи се налази готово у истим пределима и у истим приликама као и горски кристал.
Адиђари од мрког турмалина, кадшто аксинита и везувиана, па и од топаза, могу бити слични онима од чађавог кварца. Разлика је између њих у специфичној тежини, а код топаза ваља водити рачуна и о тврдини.
Аметист. — Аметист је љубичасти вариетет кварца. Боја његова код неких примерака може бити скоро црвена. У оба случаја може се мењати између скоро безбојне до затворене ниансе. Љубичаста боја аметиста није свагда уједначена у целој индивидуи, већ се затворени, отворени и безбојни делови масе смењују. Има примерака на којима се овако смењивање кроз масу врши између љубичасте и жуте или између љубичасте и зелене боје.
Само они примерци аметиста који имају уједначену затворено-љубичасту боју, бистру и провидну масу, обрађују се као драги камен. Већина на вештачкој светлости не показује своју љубичасту боју већ неугледно сиву. По томе се аметист, који се назива и „западњачким аметистом“ разликује од „источњачког аметиста“ (љубичастог рубина), јер овај и