Podgorac

б сТодгораи,

Су ртацулијаа

31. децембар 2002.

У новембру, као усред лета - два пожара у једном дану

УРУК ЗАПАЛИО (СВА

Дечја игра на једном месту, а немарност одраслих другом, били су узрочници два велика пожара у једном дану и то готово у исто време у различитим _ деловима ове општине. Причињена је огромна материјална штета, али је избегнута катастрофа, односно ширење ватре на оближње објекте и имања.

У домаћинству Миливоја Ђурића из села Осечине, засеок Марићи, изгорело је десетак стогова сена и сламе. Њих је, играјући се са шибицом, запалио трогодишњи дечак, који је дошао код деде и бабе у госте.

На другом крају општине, у домаћинству Глигорија Вуковића из Комирића, од варнице коју је донео ветар са не угашеног пољског огњишта букнула је велика камара од десетак кубних метара дрва за огрев смештаних између куће и чардака, који је у овом пожару доста оштећен.

Због изузетно топлог времена за ово доба године и ветра који је распиривао ватру, у оба случаја постојала је опасност да се ватрена стихија

прошири И на суседна газдинства. Срећом, захваљујући изузетном залагању бројних мештана који су прискочили у помоћ, као и благовременој интервенцији ватрогасног одељења из

Осечине, које располаже само

са једним возилом, уз ангажовање _ цистерне — из комуналног предузећа, пожари су брзо локализовани.

= А СТРАХ

- Вишегодишња искуства говоре да дете кад изазове пожар у страху бежи да се сакрије у запаљено сено упозорава на ову опасност Мирослав Радуловић, командир ватрогасног одељења у Осечини. ДЕ

Дуван

Дуван, култура која је присутна у многим домаћинствима Подгорине, ове године доброг квалитета, али су произвођачи поприлично незадовољни до сада исплаћеним новцем.

Откуп још није завршен у потпуности, али се сада већ зна да ће се план производње и откупа испунити. "Бајиновац" из Бајине Баште је планирао је откуп 175 тона, а до сада је од 110 дуванџија откупљено 150 тона. Од тога је једна трећина прве класе, рекла је за наш лист · Милица“ Манојловић, рејонски инструктор. До краја ове године, каже она исплатиће се до 50 одсто откупљеног дувана.

ДП "Дуван" из Љубовије који

РОД ДОБАР - ИСПЛАТА КАСНИ

испуњава план откупа. Откупљено

је исплаћивана премија. Очекује се исплата до 15. јануара, рекао нам је Драгутин

Алексић. Цена је за сада 113 | динара за прву класу. Иначе у

Подгорини је произведена 1/3 од укупне коју је откупио "Дуван" из Љубовије на свим теренима које покрива. Произвођачи су задовољни производњом и откупом, али са нестрпљењем очекују И зарађене паре плашећи се да их неће бити до пролећа. Остаје да се види како ће тећи исплата од чега ће зависити и наредна сезона. Ипак, надају се брзој исплати имајући у виду досадашње искуство са

је 300 тона“ квалитетног дувана, а до сада |

Белотић

КАД ЛИЈА ДОЛИЈА

Сезона лова је почела и ловци "увелико лове. У последњој недељи лова на зеца 17. новембра 2002, по изузетно

лепом времену неуморни ловци Теодосић Златан и Гајић Милан са гостима аз Шапца, иначе чланови ловачког удружења

Миленко Павловић - Пилот, обрели су се у подручју МЗ Белотић и Бастав са жељом да одстреле бар по једног зеца.

-Улов је био више од очекиваног : 4 зеца, 4 фазана и једна лисица. У окружењу кућа Ранковића одстрељен је најлепши и највећи фазан за 22 године лова. - Рекао нам је Златан Теодосић.

Одстрељена је и једна лисица која се ту скоро одомаћила. Према речима

мештана често је виђана и по двориштима када је односила

живину. Половином децембра мештани МЗ Белотић, убили су и другу лисицу (вероватно другу из пара), која се сместила у сену код куће Драје Томића у засеоку Ранковића.

Улов зеца такође је велики јер ово подручје обилује дивљачи. Вероватно и због тога што у селу нема страсних ловаца.

6

сарађује са Мачвом, поменутим дуванским кућама. Подгорином, Азбуковицом и

Подрињем, и ове године С. АНДРИЋ Пољопривреда

СЕТВА ЗАВРШЕНА - МЕСО ЗА БАГАТЕЛУ

Јесења сетва је ове године

каснила, а једна је од најскупљих у неколико последњих година. Нема

регресиране нафте.

Према подацима које прати Штаб за праћење радова у пољопривреди ове године је засејано око 1581 ха. Од тога су највеће површине (1440 ха), засејане под пшеницом, знатно мање под озимом ражи и јечмом, свега 140 ха. Највише пшенице је засејано у Гуњацима и то 135 ха и с. Осечини (110 ха). Род кукуруза, односно приноси и квалитет ове године су надмашили план. Ова култура је обрана на 3195 ха.

Вештачких ђубрива је ове јесени било довољно, али за готов новац по цени од 12,50 15 динара по килограму. Дизел гориво је такође било довољно, али регресираног горива ове године за пољопривредне произвођаче није било. Репроматеријал пољопривредници су обезбеђивали од земљорадничких задруга и преко приватних предузећа, а за с сетву је коришћена меркатилна пшеница, односно

друга репродукција.

Скупа сетва ове јесени није ни мало обрадовала подгорске земљораднике, па тако са стрепњом кажу, очекују и пролећну сетву, поготову када је већ позната чињеница да

пољопривреднике нико не кредитира, нема никаквих конкретних програма за

производњу и откуп. Ове јесени је ситна стока јефтинија у односу на прошлу годину и то веома драстично. Само да се подсетимо да је лане један кг живе ваге прасетине у овом периоду коштао до 200 дин, а сада за један килограм плаћа се свега 80-80 дин. Дебеле свиње се продају по цени 45-55 дин за кг. Јагањци су 120 динара за 1 кг. Пијаце су пуне, џепови празни, купаца мало. Слабо се продаје и пилеће месо (110-120 дин/кг). Пољопривредници не морају добро знати математику да би знали да немају никакву зараду у овој области. Шта ће са вишком меса ни сами не знају. Трихинелу неће добити јер наши ветеринари добро раде, али ће многи добити висок притисак. СА.

Коњиц

ДИВЉАК У ОБОРУ

Недавно је у двориште Вујадина Милановића, пољопривредника _из ела Коњица дошетао дивљи вепар. На изненађење укућана придошлица се придружио домаћим свињама све док није пристигла група ловаца који су га одстрелили. На задовољство свих "капиталац" је био тежак преко 90 килограма.

4

Општинска влада Осечине ублажила последице удара грома

ПОМОЋ ОД 10 ХИЉАДА

Светиславу Ђорђићу из Лопатња и Божидару Ђокићу из Царине, чија су домаћинства прошлог лета и јесени претрпели велику материјалну штету од удара грома, Извршни одбор СО доделио је по 10.000 динара помоћи за отклањање насталих

последица.

У августу ове године гром је запалио Ђођевићеву магазу у којој је била смештена летина, доста ракије и део пољопривредне механизације, а средином октобра муња је погодила Ђокићеву стају за стоку, која је до темеља сагорела.

Дио

а