Pogled na međunarodno privatno pravo

"2 ~

ОСНОВЕ МЕЂУНАРОДНОГ ПРИВАТНОГ ПРАВА

Фигуришу два лица разне народности. У старој Француској, и свуда где је право резлично у једној истој држави, примењиван је закон домицила из простог разлога, што је народност странака била у опште иста. Треба ли одржати начело домицила, кад је сукоб између два земаљска закона! Или је потребно имати у виду народност! Ово је друго мишљење добро, како ја држим, али оно није у ошште признато. Законодавци су у првом реду традиционалисте; они остају верни традицији и онда, када она нема више смисла.

Други се сукоб рађа из природе добара, која су предмет спорног посла. Такође је традицијонално правило, да за непокретна добра важе закони земље, где се она находе, док покретности иду с' лицем и личним законом. Треба ли одржати ову разлику: Отуда ће следовати, да ће исто лице имати толико разних наследника, колико има непокретних добара у разним државама. Може ли се тако разделити имовина покојника % Зар то не значи поделити само лице, т. ј. оно што је најмање дељиво:

Способност лица игра велику улогу у су“ Бобу закона. Према Наполеоновом закону пунолетан сам кад навршим двадесет и једну годину, а ја уговарам у земљи, где је пунолетство утврђено са двадесет трећом, двадесет четвртом пили двадесет петом годином. Да ли ће ме сматрати за пунолетног или малолетног7 Хоће ли Праја, који је према своме закону пунолетан