Policija
— 497 —
се без измена основних прописа Конвенције о саобраћају аутомобила од 1909. године могла побољшати ситуација новим проучавањем модела међународне путне исправе, при чему би се могло руководити овим принципима: садашни тип међународне путне исправе, који важи у исто време и за кола и за шофера, био би подвојен на двоје, па би једна исправа важила за кола, а друга оделита за шофера: број прелава у страној земљи требало би да буде предвиђен знатно велики, или да буде неограничен за време од једне године; специјални прописи би ма они да буду предвиђени за терање тешких кола или за превоз омнибуски; требало би осигурати, да шофер, снабдевен међународном путном исправом, ни у ком случају не ужива у туђој земљи бољи положај него што га имају шофери са националном дозволом у тој земљи; — према томе Комисија изражава жељу за сазив једне конференције ради ревизије Конвенције од 1909. године, те да та Конвенција дође у склад са садањим приликама, па моли Савет Друштва Народа, да на то скрене пажњу појединих влада. Могуће је, да ће се радити нова Конвенција. 3. јуна, 1924. год. : у Београду. А. ]. Кувмановић.
6 КРИМИНАЛНИМ ПРИПОВЕТКАМА Ђ. ЈАКШИЋА
Остало је готово сасвим незапажено да је велики песник наш Ђура Јакшић био и један од првих писаца криминалних приповетака. У зборнику се од његове белетристике нарочито истичу четири приповетке, којима је грађа узета из живота у малој Кнежевини Србији, и које по битним особинама својим долазе у поменуту врсту криминалистике,
Те су приповетке: Сељаци, Бела кућица, Једна ноћ и Кривосечка механа. Ми ћемо на њима застати да укажемо на
неколике особине њихове,
» » ж
Поремећај у животу и у друштвеном поретку изазива, готово редовно, нетактично, кад што и сасвим рђаво, поступање службених органа: полицијске и општинске власти. То је поука ових Јакшићевих приповедака.
„Полиција“ 2