Policija
— 461 —
Из наведене одлуке Опште Седнице Државног Савета "види се, да је Државни Савет стао на гледиште, да ни нови закон о чииовницима грађ. реда није хтео изједначити самоуправну службу са држав. службом, као што то нису учинили ни специјални самоуправни закони, већ је хтео у интересу државне службе дати могућности самоуправним чиновницима факултетске спреме, да могу прећи у државну скужбу.
Што се тиче самоуправних службеника, који после ступања новог закона о чиновницима грађ. реда буду ступили у државну службу, постоје довољне гарантије у чл. 66, 67 и 68 пом. закона-0о чиновницима, да ће при прелазу из самоуправне у државну службу бити довољно заштићени интереси
државне службе. Гојко Доганџић,
ПОУКЕ И ОБАВЕШТЕЊА • | Суду општине кожељске :
По чл. 53. тач. 3. инвалидског закона, иналиднина за сигрочап без оца и мајке — која нису „на други начин збринута и оспособљена за рад и живот“ траје до навршене 16 године, „а ако су неспособна за рад онда све док ова неспосбност траје» што се има утврдити лекарско комисијским прегледом. За ону сирочад, која се школују, инвалиднина траје до свршетка школе а најдаље до навршене 23 године. ·
По чл. 53, Правилника Мин. Соц,. Политике за извршење овог закона, од 26 јануара 1926 год. ИБр. 2952, „Сирочад пре навршене 16 године неће примити инвалидску потпору, само онда, ако су смештена у државним или пон н Ивом хуманим густановама, које се потпуно о њима старају.“
Да ли су сирочад, о којима је реч у упућеном питању, изгубила право на инвалиднину услед тога што су законским путем усвојена од једног доброг човека, зависи, по мишљењу уредништва, од имовног стања њиховог поочима, а за оцену овог "ракта надлежан је инвалидски суд (чл. 55—56 Правилника).
Одлуком опште седнице Касац. Суда од 11 јуна 1904, „Бр. 5568, објашњено је:
%