Policija

=.

— 280 —

о непосредном порезу само непосредни порез на своју“ плату, пензију или издржавање, без личног пореза и какних других приреза. Али и они плаћају инвалидски порез према своме стварном задужењу, кад и свештенички бир. (Ово важи и за телесне раднике и раденице из чл. 61. зак. о непосредном порезу, који примају зараду од. - државе.“

УП | Гвоздену М. Перишићу, општинском деловођи — С. Река::

Члановима 97 и 99 закона о непосредном порезу ваиста је пореским властима стављено у дужност да израђују пореске распореде, пошто се при доношењу закона мислило да ће наплата пореза и полагање пореских рачуна остати искључиво у рукама пореских власти. !

Како се пак доцније то показало немогуће и како наплату пореза у сеоским општинама и данас врше општински судови, а за пореске рачуне одговарају наредбодавац и рачунополагач (председник и благајник) из реда општинских службевика и часника, сасвим је логично да они сами и израђују | своје књиге задужења и одужења, а то су у овом случају порески распореди. Но они ове књиге израђују под надзором финансијских власти и имају права тражити по овоме сва обавештења од пореских власти. |

_ Само општине, у којима је седиште финансијских управа, нису дужне радити ове послове. |

УШ

Суду општине гружанске:

- 1. Према јасном тексту чл. 99. инвалидског закона, као цензус за право инвалиднине служи задружни порез инвалидове задруге у времену смрти или онеспособљења, ако се може утврдити колики је био. Ако се не може утврдити, то не може бити равлог да се некоме оспори инвалид“ нина. Увећање пореза, које је наступило због доцнијег пропроглашења села за варошицу, не утиче, по нашем мишљењу, на величину пореза у моменту смрти или онеспособљења, као год што и свако отуђење имања после овог момента остаје без утицаја на порески цензус.

~