Policija

— 903 —

ти недостаци уопште свију људских установа с којима треба рачунати и које се не даду отклонити, па је то случај и с установом персоналитета казне.

У! Принцип законског обима казне.

Као логичка последица индивидуализирања у савременом праву влада систем релативности угрожења казном, Т. ј. си„«тем обима казне. По томе систему закон одређује за свако кривично дело највишу и најнижу меру казне. Највиша мера „или максимум има за задатак да штити индивидуална права „оптуженога од самовоље, заблуда, грешака и сваковрсних ругих недостатака судских органа. Судија има право да суд“ ги да осуди учиниоца кривичнога дела, али само у границама свакона. Зато он не може осудити оптуженога ни на већу ни на другачију казну од оне која је законом предвиђена за до · -тично дело. Најнижа мера или минимум казне има за задатак "ка штити интересе јавне безбедности. Закон овлашћује судију „да у одмеравању казне може ову спустити по мери до самога минимума предвиђенога за дотично дело, али испод тога ме вимума судија не може силавити, јер је законодавац унапред предвидео најмању меру која се мора предузети учиниоца дела с обзиром на заштиту која је друштву потребна. Случаји, пак, у којима је законодавац овластио судију да у од: „жеравању казне може сићи и испод предвиђенога минимума, одвосно да може ову попети и преко одређенога максимума предвиђенога за дотично кривично дело, нису остављени самовољи судије, као што се то на првом погледу чини, јер су и у тим случајима индивидуална права оптуженога ујемчена максимумом, а интереси јавне безбедности минимумом врсте казне која се мера не сме ни у ком случају прекорачити, па макакве биле оконости под којима је дело извршено. Исто "тако интереси оптуженога и интереси јавне безбедности ујем"зени су и онда, када судија није везан не само за меру него ви за врсту казне којом је дотично дело угрожено, већ када

же трпи треће лице као поклонодавац, него осуђен као поклонопримац, јер се његова имовина смањује. Али по себи се разуме, да ово трпљење није истоветно са оним када се новчана казна наплаћује из имовине осуђеног коју је он својим трудом стекао.