Policija

Повереници су одређени да воде истраге и надзор.

И „спектори упућују и контролишу особље; они се за: нимају чисто административним и полицијским радом, који је према тачци 6 и 7 доста обиман. Њих помажу чиновници,

Дечија полиција стоји у тесној вези са установама з= заштиту деце, са органима Правде (Министарство Социјалне Политике, Правде, Унутрашњих Дела, Просвете и др.).

Амстердамска општина образовала је једну комисију за младеж у којој су: директори на служби посетиоцима сиромашних, санитетски, лекарски, за станове, за наставу и дечију полицију и секретар добротворног савета. Захваљујући тој комисији, установљена је стална сарадња између различитих друштава за добро деце.

За шест година свога постоајња дечија полиција у Ам: стердаму учинила је много добра; доказ је у похвалама којима је обасипају штампе свих земаља и свих средина. Њен утицај је тако велики на масе, да се са свих страна чује, као претња која успева, — „Ако ви не чувате и не пазите вашу децу боље, јавићу вас дечијој полицији“, или „Пазите ви мали, ако нисте ваљани, водићу вас полицији за децу“. Овакве речи су доказ поштовања које је амстердамска дечија полиција умела задобити за ово кратко време.

Проф. Катарина Јовичић.

НЕ МОЖЕ СЕ ДОБИТИ СТАЛНОСТИ У ДРЖАВНОЈ СЛУЖБИ БЕЗ ПОЛОЖЕНОГ СТРУЧНОГ ИСПИТА. И ОЦЕНЕ СТРУЧНЕ КОМИСИЈЕ.

Државни Савет у својим одељењима није подједнако решавао покренуто спорно питање; да ли чиновник, који проведе три године у привременој служби, може постати сталан и без државног стручног испита. зко у то време правилници за полагање тих испита нису били прописани.

Тако друго одељење Државног Савета пресудом од 7. маја 1926. године бр. 43373 донетом по тужби Главне Контроле против унапређења М. Н. приправнака из пете у четврту групу И категорије нашло је, да М. Н. не може бити унапређен из пете у четврту групу с тога, што приликом уна-