Policija

— 41

која га је с тога напустила. У уверењу о владању за опт. Жушана стоји „не осуђиван“ „доброг владања“. Сад се потрже питање да ли је и суд требао признати оптуженоме добро владање који је дуже времена газио брачне дужности и своју жену заразио, и који је извршио браколомно кривично дело из 6 196 казн. зак., имајући често соПиз са туђом женом: По моралним схватањима такав човек не може уживати глас човека „који се добро влада“.

Уверење о добром владању, за које је надлежан општински суд одакле је кривац, није нешто чему се не може ставити ништа на супрот, па макар у њему стојало „неосуђиван, доброг владања“, кад се зна да се преко тога увек прелази изречно по закону кад начин извршења дела Мани рише кривца као поквареног.

Дужност је и лраво судова да уверења општинских судова подвргну својој контроли, те да кривцу, с обзиром на његов ранији начин живота, на природу дела, начин извршења и целокупни ислеђени материјал признају или не признају еевакву једну личну особину, која из основа може да измени његову правну ситуацију.

· Општински Судови држе се само тога, као што смо раније навели, да ли је кривац био раније осуђиван или није, па према томе и издају уверења позитивне или негативне природе.

Суд, који је у овом случају дискреционарна власт, има ља ова уверења стави под своју оцену, па или да их прими или одбаци према томе у колико она одговарају стварном «стању ствари.

Држати са слепо тога да ли је ко осуђиван или није' значи обрнуто тумачити вољу законодавчеву по једном шаблонском систему, који се са гледишта пранна логике не може

„оправдати. Мил, Р. Вељовић, судија.

ње.

РЕФОРМЕ ПОЛИЦИЈЕ У ИТАЛИЈИ.

У Италији полиција није била најбоље организована. "Стога ни јавна безбедност, ни јавни ред нису били беспрежорни. У великим градовима нарочита надлештва (квестуре)