Policija

— 245 —

ХИ

К. Ђ. Корбовљанину, деловођи општине вајерачке:

По 5 400 грађан. закона умрлу жену без мушког потом«ства наслеђује њена кћи; њена браћа и сестре по оцу немају, по закону, права на ово наслеђе поред живе ћерке.

ХМ „Драгутину В. Пауновићу, деловођн општине крављанске (срез нишки):

етиком опште седнице Касац. Суда од 1!. јуна 1904. жод. Бр. 3568 објављено је:

„Уговор о усиновљењу, да би био снажан, мора испуфњавати све услове из 5 145 грађан. закона, т.ј. такав удовор треба прво да потврде свештеник и кмет па тек онда не«спорни судија — чл. 141. Правила о поступању у неспорним делима — а само са потврдом неспорног судије, без потврде свештеника и кмета, не вреди“.

а ХМ Јовану Михајловићу, деловођи општине корманске (срез крагујевачки): ђ) Из 5 258 грађан. суд. пост. јасно се види, да награду за вештаке има одмах да положи, на првом месту онај пар«ичар који вешта«е тражи, а на другом онај „ради чијег се трава они одређују“. Ако ни један ни други неће да положе ову награду, треба донети кратко решење о обустављању «пора и остављању акта у архиву док се потребна награда те положи. Ово решење треба, разуме се, саопштити и паржничарима. 2) Заоставштину лица, које је умрло без тестамента, нажслеђују синови на подједнаке делове — 95 394 и 397 грађан. закона.

3) Код свију иступних дела из Ш. части казненог законика, која се извиђају и Пресуђују само на шужбу привашних чпужилаца, ови могу осуђеном опростити кривицу, паи саму досуђену казну — 5 397 тач. 2. казн. законика;

4) Пресуде, које изричу општински председници за непослушност на основу чл. 109. тач. 5. зак. о општинама, изгвршне су: Ако је изречена само казна затвора, овај се може заменити новцем у смислу %5 315, 316 и 318 зазн. закона.