Policija
— 1
умштне примене закона према свима и свакоме. Накратко: без оживотворења чл. 4. Устава који нас упућује на то, да су сви грађани пред законом једнаки и да сви уживају једнаку заштиту закона.
16. У Јужној Србији поред нашег живља, има у приличном броју Турака и Арнаута, са незнатним бројем Грка, Цинцара и т. д. С тога органи власти у овим областима морају водити нарочитог рачуна о педагогици асимиловоња.
У чему се састоји она, послужићемо се опет Ферстером. Основан акт сваке асимилујуће педагогике, који стварно за: добија душе и осваја срца, мора се увек састојати у јасном и великодушном доказу респектовања особености традиција потчињених па и њиховог поноса.
Главно начело у националном м државном присаједињењу освојених територија треба у овом смислу да гласи: пренеси се у психологију потчињених племена и метнви топло угљевље на њихову главу, тежећи да дубоку депресију њиховог националног животног осећаја предусретнеш са особитим поштовањем и с правим витешким чувањем њихове истсријске традиције и њохове националне осетљивости. (у наведеном делу).
Маколеј, говорећи о Бекону, наводи мишљење овога од књигама: неке књиге треба окусити, друге прогутати а мали број сажвакати и сварити. („Бекон“).
Међу оне књиге које треба ззиста сажвакати и сварити, спада, без сумње, и ово Ферстерово дело. Да је среће, оно би требало бити Катехизис управно-полицијским органима у опште, нарочито оним у Јужној Србији. Министар Ст. Протић, баш у том циљу и наредко је, у своје време, секретару
г. -Д. Бакићу те га је превео. Угледало је света 1914, г, баш. у навечерју светског рата; с тога није ни У 618 сва његова важност.
Питање педагогике асимиловања од необичне је важности за наше органе у тим областима. Колико смо ми у том погледу учинили тешких погрешака, а колико штете нанели држави и народу!» -
_ 17. Решење целог проблема условљава: поврашштпи власти пуни. ауторитет а закону ничим неокрњену и неогранацену моћ. Први је потпуно уништен. Моћ закона простире