Policija

ТЕО

се до атара политичке партије. Важност и дејство закона сведено је на оне ван власти. Па и за ове само у — трпном стању. Место да закони штите нејаке, испало је обратно.

У првом одељку заступали смо гледиште, да ми до данас нисмо створили нити имали чиновништво у правом смислу, т.ј. потпуно израђено са свима оним особинама какве државна служба безусловно захтева. То се најбоље огледа у питању аушоришета власти. Овај није постојао ни код саме власти, у погледу аушоришеша Централе у одвосу пошнчињених јој власти, још мање у односу власти према народу.

Како стоји у првом погледу, то ће нам опет најбоље потврдити службени подаци који потичу од самих министара.

„Расписом од 20-ХИ-1880. г. Пбр. 11668 прописан је начин вођења „службене преписке, а расписом од 5-У1-1884. г. ПБр. 6062 наређено је свима полицијским властима, да се истога тачно придржавају пошто се показало да се по њему не поступа како треба, па и преко свега тога, а што је у том распису нипоменуто, да је то последња опомена, које се чини, ипак, скоро све полицијске власти с малим изузетком не врше прописе поменутог расписа. (Распис Мин. Ун. Дела од 214Х-1890. г. ПБр. 8856).

„Често понављање из повереног ми Министарства: на одговор на отпуштене налоге, на које се дуже времена није одговарало, дају ми уверења, да се код полицијских власти не води довољно строга обзира о дужности: да се нл наредбе више власти што пре одговори“ (Распис Мин. Ун. Дели од 31-/-1891. г. ПБр. 8765).

„Ма да је небројено пуша, у разним временим и од разних министара унутраш. дела наређивано начелствима, да се поједина извешћа по. разним предметима цодносе Министарству у остављеном року, опет се врло чесшо дешава, да поједине полицијске власти не врше овај посао како је то наређено...“ (Распис Мин. Ун. Дела од 9.-У.-1899. г. ПЛ 10518).

Уз ово придодаћемо један прилог „наших дана“. Веома је поучан. Показаће нам како Вел. Жупани схваћају своју дужност и цене ауторитет Централе.

Одбор Народне Скупштине, за проучавање законског предлога о одужењу сељака и регулисању сеоских дугова, обратио је се Министарству Унутраш. Дела са молбом за најхитвије извешће:

а) шта су утом погледу учиниле поједине обласне скупштине; - 6) које су обласне скупштине донеле одлуке о оснивању обласних штедионица, задруга и 7. д. |

Министарство наредбом још 8.-ХП.-1927. г. Се 2476, телеграфски тражило је од В. Жупана извештај о свему томе.