Policija
— 74! —
При примеви 6 4. тач. 2. пом. закона постало је спорно: да ли се при отварању апотека у једном месту има узети у обзир само број житеља оног места (града или општине) у којима се апотека отвара, без обзира на житељство околних насеља, или се има узети у обзир и житељство околних насеља и општина, које стоји у тесној вези са социјалног и економског гледишта са местом у коме се апотека отвара.
Одељења Државног Савета при примени овог законског прописа нису заузела исто становиште.
Тако, по тужби М. Н. против расписа конкурса за трећу јавну апотеку у Копривници П. Одељење Савета .донело је пресуду 19. октобра 1926. године под Бр. 38708, којом је одбачена тужба М. Н. са разлога, што Копривница са околином има око 50.000 становника, те је према томе дозвољено отварање треће апотеке и ако сама Копривница нема 12.000 становника.
Напротив, М!. Одељење Савета, по спору покренутом против конкурса за отварање треће апотеке у Сиску пресудом од :5. октобра 1927. године Бр. 28012, поништило је распис конкурса, пошто град Сисак нема 12.000 становника, колико је према 5 4. тач. 2. поменутог закона о лекарништву потребно за отварање апотеке. не узимајући у обзир становвиштво из најближе сколине.
Ови случајеви неједнаке примене 5 4. тач. 2. поменутог закона изнети су пред Општу Седницу Државног Савета. И. Државни Савет, у Општој Седници одржатој 14. марта 1928. године под Бр. 10362, донео је по овом питању одлуку која гласи:
„За отварање апотека према 5 4. тач. 2. закона о лекарништву за Хрватску и Славонију меродаван је број житеља дотичног места, где се апотека отвара, а не и број житеља околине“.
Предња одлука Опште Седнице Државног Савета слаже. се са досадањом праксам на територији, где овај закон важи, која је увек узимала у обзир само број становника места,, где се апотека отвара, а не и становништво околине.