Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

VII

овог законодавства — који овај одбор није стигао да прегледа — остао и даље у важности по самом уставном наређењу (чл. 130). У њему има и таквих законских одредаба, које никако нису објављене у Службеним Новинама, и ако су у пракси примењене одмах по доношењу.

Кад се свему овоме дода још и то, да за последњих 10 година није издат ни један службени зборник закона, онда је потпуно разумљиво што је данас веома тешко, готово немогућно без нарочитог истраживања, утврдити: који су законски прописи у важности, а који су изречно или прећутно измењени или сасвим укинутиг |

Имајући ово у виду, обратили смо нарочиту пажњу на важност законских прописа, који су унесени у Полицијски Речник, и на њихове односе према осталим, њима сродним, измењеним или укинутим законским прописима, старајући се при овоме да у Речнику изложимо тачно стање данашњег позитивног законодавства, у колико јеоно улазило у обим нашег рада.

Сав материјал, који је унет у Полициски Речник, груписан је, према својој природи, у засебне рубрике, које су изложене азбучним редом, са објашњењем законских прописа који се на њих односе. Ова објашњења поткрепљена су и допуњена, у свима важнијим случајевима, мишљењима наших и страних стручних писаца, и пробраним одлукама Касационог Суда и Државног Савета. Где је потреба изискивала наведени

· су било у целости или у изводу, и важнији актуелни расписи,

правила и упути појединих министара.

Пошто Полицијски Речник има поглавито за циљ да олакша примену закона у пракси, то су у њега, приликом објашњења појединих ствари, унете и најважније одредбе закона и законских прописа, које су за праксу неопходно потребне, а до којих се у већини случајева тешко долази, с обзиром на данашњу оскудицу аутентичних законских текстова.

При изради Полицијског Речника ограничили смо се на законодавство предратне Краљевине Србије и ново законодавство, које важи за целу земљу. Специјално покрајинско законодавство додиривали смо само у онолико, у колико је оно потекло од централне власти.

Уважени професор београдског универзитета г. Слободан Јовановић био је љубазан да Речнику посвети један део свога скупог времена, и да га у нарочитом предговору представи читаоцима. Веома смо захвални г. Јовановићу на овој пажњи, која нам је у толико драгоценија што потиче од једног опште познатог и признатог научника.

Још само захвални и г. Ђоки Машићу, инспектору Мин. Ун. Дела, који нас је пријатељски помагао у држању коректуре и ревизије ове књиге.

марта 1924. г. Београд