Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

ПРЕДГОВОР ПИШЧЕВ

Полицијски Речник плод је двадесетогодишњег рада, и резултат практичног искуства, стеченог у току тридесетогодишњег службовања у полицијско-управној струци.

Надлежност ове струке веома је обимна и разноврсна, јер обухвата добре 2/3 администрације и знатан део послова који, по својој природи, спадају у надлежност судске власти (ислеђивање злочина и преступа, извршење судских одлука, ислеђивање и пресуђење иступа, расправљање државинских спорова и т. д.).

Дошав до уверења, да је за успешно вршење тако важне, обимне, разноврсне и деликатне службе, као што је управно-полицијска, неопходно потребно, поред осталог, имати 'и један упушник, који би садржавао потребна објашњења и упуте за важније случаје у пракси, отпочели смо још 1904. г. — после издања „/Голицијског Подсешника“ — прикупљати грађу за један Полицијски Речник, у који је имала да уђе сва важнија материја из области администрације и судства, која спада у надлежност управно — полицијских и самоуправних власти, са потребним објашњењима и упутима за њену правилну практичну примену.

Посао овај испао је много: тежи но што смо у почетку веровали, јер смо морали радити по неушрвеном путу, пошто у нашој стручној књижевности нема, на овом пољу, никаквих радова, док књижевности осталих народа обилују разним правним, административним, полицијским и т. д. речницима. Код нас постоји само „Речник закона, уредаба, уредбених Прописа п пр. и пр„“ од Ђорђа Петровића, бив. привременог члана суда округа београдског (Београд 1856), али он обухвата време од 1827. до половине 1854. год., те с тога за данашње законодавство и правну књижевност може имати само историјске вредности. Требало је дакле све радити изнова, и стрпљиво и пажљиво скупљати огроман материјал, разбацан по толиким нашим законима и многим стручним делима из наше и стране књижевности. :

Али оно, што је највише отежавало наш посао, био је хаос створен у нашем позитивном законодавству, за време од прокламованог уједињења до доношења Видовданског Устава, издавањем многобројних привремених закона, уредаба, правилника, решења Владе законског карактера и т. д., којима је ново законвдавство стварно без икаквог система, тако рећи на дохват, а старо махом прећутно уништавано или мењано.

Овај хаос још је више појачан после рада Законодавног · "Одбора, који је само један део овог привременог законодав'ства прегледао и огласио сталним законима, док је остали део