Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Beni _ i

У свима случајевима, у којима постоји сумња на тровање, и иследник и вештаци дужни су, пре свега, испитати и констатовати појаве које су непосредно претходиле смрти. У овом циљу иследник треба да саслу-

ша, сва липа, која су долазила у до· дир са умрлим непосредно пред његову смрт, и да изврши преглед стана, судова, и т. д. Све сумњиве материје, које би се овом приликом нашле, као и продукте повраћања и пролива, треба сачувати и предати вештацшима у циљу прегледа.

И у случајевима тровања, секција се врши по правилима, за секције лешева, само што се овде мора још обратити нарочита, пажња на изглед слузокоже усана, = усних | дупља, ждрела, једњака, стомака, танког и дебелог. црева. Лекар је још дужан да у чисте стаклене судове понаособ одвоји: стомак са, његовим садржајем и једњаком; црева и њихов садржај; јетру или бар једну њену половину; један бубрег и садржај бешике. Ове судове, пошто се добро затвоpe (новим запушачима, од плуте ако нема стаклених), повежу (пергамент хартијом која долази преко зашушача) и запечате печатом иследне власти (преко ове хартије) треба послати Хемијекој Лабораторији М. Н. 3., која, врши све судско-хемијске, санитет.-полицијске ои хигијенско-Ххемијеке (храна, пиће) анализе (чл. 6. та. 6. и чл. 7. 9. У. О. О, Ч. H. 3.)

Хемичар даје одговор само на питање да ли у извесној материји има отрова или не, а лекари, који су вршили еекцију, имају даље на, оенову овог одговора и резултата извршене секције, да даду своје мопиви~ сано мишљење о томе да ли је смртг наступила услед тровања или не.

Детоубиство. По 8 164. К. 3., детоубиство је убиство новорођеног детета од стране матере у року од 24

O. Ваш

сала од порођаја, или и после 24 сата од порођаја ако је мучно стање породиље и даље трајало. Да би ово · дело постојало, потребно је да је дете рођено живо, а да би се ово утврдило мора се извршити вештачење у смислу 5 63. Кр. С. IH.

За преглед и секцију ногорођене деце важе иста правила, која важе и за, остале лешеве. Вештаци имају · да одговоре прецизно на ова два шпшитања. а) је ли дете живо рођено, и 6) ако је рођено живо је ли било способно за живот2 Од одговора на прво | питање зависи кривична одговорност окривљене, а од одговора на. друго величина, казне.

Телесне повреде. (88 62. и 66.). Ве-: штачење телесних повреда врше само лекари, и о нађеном стању ствари издају прописна, уверења.

Џо већ поменутом правилнику за издавање судских уверења, код сва ке повреде тела треба, тачно означи ти: дан кад је она нанесена, место. где се налази, њен облик, шравац, дужину, ширину и дубину; треба · даље описали изглед њених ивица и дна, и констатовати да ли јапи и колико, и да ли се у њој или око ње налазе калва страна, тела.

На основу находа, која се тачно има унети у уверење, вештаци дају своје мишљење у смислу 5 65. кривич. суд. пост. и 88 177, 178 и 1790 К. 3

Ако вештаци на основу извршеног прегледа и находа не би могли одмах оквалификовали повреду, дужни су издати привремено уверење о стању које су нашли, и у њему одредити рок за поновни преглед.

Расписом Мин. У. Д. од 22. сеп тембра. 1904. год. OBp. 9859 o6jam њено је, на основу мишљења Глав ног Санитетског (Оавета, да, „иследне. власти немају право да одбалт--- ле карске сведоџбе, које издају приват-