Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Гла

ганима обласне контроле за неуредности у вршењу дужности преко шефа месне контроле. Против његових одлука има места жалби Глагној Контроли у року од 15 дана по пријему.

За, дисциплинске кривице изриче казну Главна Контрола непосредно. Према тежини случаја може Главна Контрола са ДИсЦИиплинском осудом везати одлуку, ла се дотични орган разреши од дужности у обласној контроли.

Члан 108. Ближе одредбе о пословном раду и организацији 06ласних контрола и њиховом службеном односу према Главној Контроли и месним контролама, прописаће Главна Контрола правилНИКОМ. Члан 127. После образовања и ступања у рад обласних контрола, прелази на њих сав рад Главне Контроле, који по овом закону долази у надлежност обласних контрола.“ (8. Буџети, Државни службеници).

Гласови лажни. По 5 357 тач. 3 К. 3. кажњава се затвором од једног до двадесет дана: „ко излишља или паспрострањава лажне гласове или друго што, што појединог или у опште житеље обеспокојава и узнемирава“. За, постојање овог дела без значаја је да ли лажне тласове и чињенице („или друго што“) измишља сам извршилац или неко други, као и то да ли су они саопштени само једном или већем броју лица; главно је: да их он, знајући да су лажни, распростире, и да, се овим распростирањем свет обеспокојава и узнемирадва.

Чланом 25. зак. о штампи прописано је:

„Објављивање или прештампа, вање неистинитих или измишЉе-

2 | || тлу

или прештампавање, фалсификото некоме приписиваних докуменадинара, или затвором од 15 дана

гласова, или докумената наноси штету држави или њеним интереСима, привалним лицима или јав-

мир. Истинитост објављених гласова, или дела, може се доказивати.

ривљеног само ва доказано дело“. У 8 129. кривич. суд. пост. вели се:

„Који би дознао да се о њему разноси глас, или да је власти јављено, да је он какво казнимо дело учинио, па би желио скинути ља“

лицајна власт дужна је ислеђење учинити и слаће то суду, ако према стању ствари нађе, да томе ме-

захтева“. Глуво-неми. прописано је: „Ако је сведок нем, а, зна, писати, он ће на питања писмено одговарати. Ако је глув а читати и говорити може, онда ће му се писмена питања полагати, и он ће шисмено или усмено одговарати. Ако је на овај начин немогуће сведока испитати, или је он глув и нем, а.

У 5 106. Кр. (С. 1.

која, се са, сведоком могу разгова рати; но она ће се као и толмачи претходно заклети.“ | Према, 0. К. С. од 9. Maja 19895. Ђр. 1738.: „Глувонеми, кад нису стању да искажу своју вољу, не мо гу правити тестамент, сем ако суд и добије уверење, да се преко тумача,

могу разумети.“

Поднесени доказ ослобођава, ок

них гласова, као и објављивање. ваних, неистинитих или неистини- | та; казниће се новчано од 150--1500

до 5 месеци, кад објављивање ТИХ |

ним установама, или ремети јавни.

гу, може захтевати код надлежне | тласти, да ту ствар извиди, И по- |

ста, има, а само дотично лице ТО.

не зна читати ни писати, онда ће | се позвати једно или више лица,