Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

аба, о застарелости може са позитвношћу закључити, да ће у свиоваквим случајевима изречена есуда застарети, ако надлежна аст није у току одређеног времега устајала делом да се она» саопшти осуђеном — да се застарелост прекине. (55 77 и 396, ал. 1 казн. к.). „У овом случају мора се узети, да је овај последњи рад прекинуо · застарелост дела, јер се пресуда, · пошто није саопштена и постала извршном, не рачуна као пресуда, него као обичан рад у истрази. ГРек кад се саопшти и постане из· вршном, или се изјави жалба, настају случајеви застарелости пресуде, јер је све до њене извршно-

| сти оскудевао битни услов за оцену застарелости саме пресуде, већ је стојало само дело, па се и у _ погледу застарелости има тако да _ узме“. (Поуке и обавештења од | UOL С. клада, стр. 299).

22 августа 1900 г., Бр. 6784: „Пресуда односно одлука којом се ко казни, почиње застаревати “тек од дана кад последња судска одлука буде осуђеном саопштена, а све до дана саопштења важе про.

описи о застарелости дела“. Застарелост пресуде односи се само на изречену казну, а не и на досуђену накнаду | штете, – дангубу, трошкове и таксе, које застаревају по грађан. зак. (88 81 и 397, ал. 3. _EK. 3.) и закону о таксама (чл. 33.). ca главном казном застаревају и "споредне, – изузев полицијског над"зора и г убитка части, које почињу · од дана кад је главна казна издржана или опроштена. Ако је уз казну лишења слободе досуђена и новчана казна, онда и ова казна застарева за исто време као и прва.

Зас

0. К. С. објшњено је: а) „Кад је извесна пресуда у смислу 8 79 у вези са 5 74 казн. зак. по истеку десет година од њене извршности застарила, онда је она изгубила, свако правно дејство, па и дејство као отежавана окољност за оптуженог“. (Бр. 10316 од 1906 г.), и 6) „Кад је оптужени раније осуђен за опасну крађу, и кад је од дана, извршности ове пресуде па до дана учињеног новог кривичног дела, протекло више од десет година, онда је по 5 79 у вези са ставом четвртим 5 74. казн. зак. свако дејство ове прве осуде заста– рело, па и дејство ове пресуде као отежавана, околност“ . (Одлука опште седнице Бр. 3720/1907 г.). Прекид застарелости. По 58 79, 80 и 396 казн. зак. застарелост пресуде прекида се у овим случајевима: а) кад се кривац ухвати ради #8вршења пресуде над њим; 6) кад осуђени изврши какво друго кривично дело пре него што је пресуда, којом је осуђен, застарела, и в) кад побегне из руку власти пошто је пресуда постала извршном. :

Само предузето хватање није довољно да прекине застарелост пресуде, већ је потребно да кривац буде и угваћен. Ново учињено кривично дело моћи ће прекинути застарелост пресуде само онда ако не застари пре ове пресуде.

Н. 0. 0. С. К. С. од 11 априла 1892 год. Бр. 3031, објашњено је:

„Како се застарелост у казненим делима одређује. у јавном интересу целог друштва, те се наређења закона о томе не могу ни вољом оптуженог а и ничијом другом наредбом заменити но шта више судови и остале власти имају саме по званичној дужности | та