Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

lak

по старом закону то лице наследити, све до смрти овога немају стечено правно очекивање; па с тога нов закон, по коме они не могу да га наследе, вреди за њих одмах, само ако то лице није умрло до момента у коме је тај нови закон задобио своју обавезну силу. Ну, права, која су условно или неким роком ограничена, нНису, свакако, проста правна очекивања или надања.“ (Систем, стр. 143).

У свом делу | Основи грађанског права, општи део (стр. 37) Др. Нинко Перић вели:

„Шта значи овај принцип“ Шта му је разлог постанка Колики му је домашај примене То су три питања, која нам се по· стављају.

1. Одредба 5 7-ог значи да судија не сме да иде у прошлост да би применио нови закон на факта, која су се десила раније, нити да модификује у прошлости правне последице тих факата. За моменат ми ћемо се задовољити да ову мало пространу формулу расвет“ лимо примерима.

1. Закон, који регулише законски ред наслеђа или – повећава права једног наследника, не MOже се применити на наслеђа, која су створена, пре његове промулгације. 2. Закони, који модификују одговорност шефова. предузећа, за, несретне случајеве, чије су жртве радници, не могу се применити на случајеве, који су се раније десили.

3. Застарелост навршена по закону ранијем не би се могла поништити, ако нови закон тражи дужи рок и т. д.

70

x

И

Зак

Забрана дакле из 58 7. грађ. зак. управља. се само судијама, а не законодавцу. · Она визира caMO тумачење, а, не припрему закона. Она, везује судску власт, али не и законодавну. Законодавац остаје слободан да да, кад год нађе за потребно, – рестриктивно – дејство закону, којега издаје, да се врати у прошлост и да старо – уређење, постављено ранијим законом, 3амени новим 'различним правним поретком. Али чинећи то он ризикује да јунесе забуну у социјални организам, да изазове немир и расуло у односима појединаца. Стога је Устав за Краљевину Србију од 1903. год. имао изричну одредбу у чл. 36. која је

гласила: „Нови закон нема повратне силе на штету права стечених 'ранијим законима.“ Хтедо се и самом законодавцу одузети та власт да може новим законима вређати стечена – права појединаца. Али те одредбе у данашњем уставу нема, што значи да је ствар законодавца докле ће и у којој мери поштовати стечена. права по ранијем закону.

П Није тешко увидети | разлог постанка. принципа – неповратног дејства закона. Он је неопходна гарантија социјалног поретка. Не би било више никакве стабилности, ни сигурности, ако би заинтересовани могли тражити од судова да пониште дејства правилно произведена ранијим правним фактима и да их замене новим.

TI Долазимо сада на треће н најтеже питање: Колики је домаmaj примене овога правила неповратне сила закона“ Другим речима, која је тачна граница која дели домен старог закона од дДомена новог закона Да би се ово