Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Зак ; 15 | Sak

донесе нов, као и да осе поједине његове одредбе промене“. Основи грађанског права од Др. Нинка Перића, општи део, стр. 48).

дела, кривца и казне, т. ј. у погледу такозваних ~ негативних кривичноправних прописа, аналогија је ДОпуштена а често и правична.

„У случају сумње, да ли се Иизвесан законски пропис има да протумачи у овом или у оном сми. слу, треба узети с обзиром на карактер зла казне тумачење блаже по оптуженог Сп биво пиниз, у у Кривичном Судском Поступку: im dubio pro reo — Основи жкривичног права од Др. T. Живановића, општи део, стр. 152—158).

Укидање закона.

„Укидање закона се састоји у томе што му се одузима обавезна снага, било да се он просто укида, било да се замењује новим. У правној науци први се случај 30ве аброгација закона, (укидање), а други дерогација закона (промена). Оно је изрично кад нови закон садржи нарочиту одредбу о томе, да стари закон нема више правне вредности. Прећутно укидање пак истиче из неслагања прописа, новог и старог закона, T. ј. ако нови закон садржи за исти однос друкчије правило од досадашњег закона, тако да, се та два правила не могу помирити. У овом случају важи правило: {ez poslerior derogal рубота. :

Укидање закона може бити потпуно или делимично. Грађански законик. говори о престанку закона у 5 3., по коме овај закон има, „силу и важност у народу и у суду“ и ову задржава донде, докле га „закона власт прописаним начином преиначила He OH. Реч „преиначити“ треба – разумети и тако да се цео овај закон укине и

„Кад се укине неки закон, који је до сада важио — вели А. Ђорђевић (Систем, стр. 249) — онда се намећу ова два питања: 1. у колико дејствује укидање закона, Т. ј. шта важи као укинуто“, и 2. како се односи ново право према укинутомг Друго питање смо напред већ расправили, говорећи о повратној сили закона... За решење првог питања. важе ова основ на, правила:

1. Неки закон сматра се у ТОлико укинут, у колико га, је нови закон изречно укинуо, или, у колико садржина, новога закона, противуречи оној досадањега. Ако је пак, у последњем случају сумњиво, у колико је нови B8aKOH хтео стари да укине, онда се примењује то начело: да коректорни закон треба. сторого тумачити, почем оно што већ чврсто постоји, може само у толико нечим, што сад тек постаје бити укинуто, у колико је ово последње извесно да, постоји, Н. пр. ако би 'нов закон укидао правило, да на смрт или робију осу- ђени не могу правити тастаменте о својим имањима, какво правило до душе код нас не постоји (88 16 и 17. Крив. зак.), онда би с тим таквим лицима, било дато овлашћење, да могу своје тестаменте | правити само у законом прописа ним формама. |

2. Ако. је какав закон укинут, | онда тим самим нису још укину- | ти ни сви изузеци, који од њега | постоје. У овом погледу ваља раз- . ликовати: а) ако се цела правна | установа. укида, онда с њоме отпа- – дају и сви досадањи изузеци; (0)