Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Зак

по 88 15 и 16 Пол. Ур., првосте-

пени суд разматра само пресуде и

решења по иступним делима, 4, y

овом случају још и нема никаквот

иступног дела, него је оно само у

изгледу и биће га тек ако се не би

послушала, наредба о исељењу. Извршење полицијске наредбе о

исељењу из стана није, дакле, у-

словљено никаквим решењем суд-

ске или старије административне власти по изјављеној жалби, јер оно таквој жалби не подлежи.“

И поред ове одлуке Касац. Суда, одредбе 5 356. в. још се увек неједнако тумаче и у теорији и у пракси, те је стога потребно објаснити их и у оном делу, који није обухваћен горњом одлуком Касац. Суда.

И ако је овај законски пропис увршћен у иступна кривична дела, ипак, је он, у главноме процесуалне природе, и као такав има. за, циљ да. регулише чисте приватно-правне односе између закуподавца, и закупца, по потреби чак и путем принуде. Он говури — прва и најважнија констатација — само о случајевима у којима се закупци могу изгонити из закупног добра, по тражењу закуподавца, али не предвиђа случајеве у којима закупци могу напустити ова добра против воље закуподавца. Ови случајеви регулисавају се по одредбама, Гр. 3., а полицијска власт овде је само дужна, према распису Мин. У. Д. од 924. марта, 1866. т. П. Бр. 2073 да обезбеди – зажуподавцу неплаћену кирију.

Три су главне ствари, Koje предвиђа. и регулисава 5 356 в. К. 8.:

1. Поступак полицијске – власти – приликом исељавања закупца у случају кад постоји уговор о времену трајања закупа.

Овде се могу јавити два случаја:

85

Зак

а) Између закуподавца и закупца. постоји писмен | уговор о времену трајања закупа. Улога полицијске власти у овом случају јасна је: она = има, да се држи уговора, односно да из његових одредаба, изведе да, ли је рок закупу истекао или не, па ако је истекао да поступи по првом Oдљку овог законског прописа, Т. )]. да, донесе одлуку о исељењу закупца. Изузетака од овота може бити само у случајевима ако би закупац познијом пуноважном писменом исправом (јавном, или приватном која се равна, јавној) доказао, да рок закупу није истекао или да је закуп продужен (други одељак 5 356 в.).

Ако писменим уговором није пред- · виђено време трајања закупа, ни рок отказа, онда се они имају ценити према, обичају у дотичном месту (8 701 у вези са 5 699 Гр. 3.). Закупац, разуме се, и у овом случају може доказивати пуноважном писменом исправом да рок закупу није истекао, или да је закуп продужен. Ако ово не докаже, а зауподавац утврди да. му је закуп, с обзиром на уобичајени рок места, на време отказао, полицијека, власт дужна, је донети од- . луку о исељењу по првом одељку 8 856 B.

6) Између закуподавца и закупца постоји усмен уговор о времену трајања закупа. И овде се разликују два. случаја:

2”) Hu једна ни друга страна не пориче постојање 0602 уговора. У овом случају има се поступити као и код писменог уговора.

6) Закуподавац пориче постојање усменог уговора, а закупац га не утврђује чпуноважном писменом исправом. Има се сматрати да уговор не постоји, и закупац се, ако му је закуп на, време отказан, с обзиром