Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 3, Kraljevsko namesništvo po abdikaciji kralja Milana i prva polovina vladavine kralja Aleksandra I : 1889-1897.

КРАЉЕВСКО НАМЕСНИШТВО 27

2. Да би се одржала непрекидност у саобраћају без икаквог застоја, држава узима у своје руке сав возни материјал и станични намештај, као и сав потрошни и остали материјал, који се налази на линији.

8. Овлашћују се наши министри: грађевина и финансија, да са друштвеним заступницима воде преговоре о ликвидацији рачуна, који проистичу из досадашње експлоатације, а тако исто и о накнади, која са има дати друштву за возни материјал, станични намештај, као и потрошни и остали материјал.

4. Сва друштвена архива, као и новчани и остали документи, прелазе у државне руке, те да се текући рачуни закључе.

5. Сав друштвени персонал, како на линији тако и у дирекцији, изузимајући највиши персонал друштвене управе, задржава се до даље наредбе на својим дужностима, и прима заповести и наредбе за време службе од железничког одељења Мин. грађевина.

6. Железничко особље мин. грађевина управљаће експлоатацијом свију поменутих државних железница, по чл. 3. Закона о уређењу Министарства Грађевина од 17. децембра 1878.

7. Сви трошкови за уредну експлоатацију ових железница чиниће се из железничких прихода.

Наши министри грађевина и финансија нека изврше овај указ.

20. маја, 1889, год. _ Јов. Ристић с. р.

Б у Београду К. С. Протић с. р.

Министар грађевина

П. Велимпровић. с. р. Ј. Бели - Марковић с. р.

Министар финансија дер М. В. Вујић с. р.

Лицем на Цара Константина и Јелену, 21. маја 1889. ког је дана горњи указ са рефератом и одлуком Мин. Савета објављен, инспектор жељезн. одељења Мин. грађевина, Димитрије Стојановић, читањем горњега указа, у дирекцији железница, заузео је, у име државе српске, управу над свима железницама, и уједно, по датом му овлашћењу, лично предузео дирекцију и непосредну управу железницама и њихове експлоатације 1,

Друштвена управа, саслушавши указ и наредбу која из њега проистиче, повукла се с протестом; али је у своме властитом интересу уредно предала сав возни материјал, станични и др. на мештај, потрошни материјал и архиву >.

! Од тога доба и поводом овога догађаја датира се и слава жељезничка на дан 21. маја, о цару Константину и царици Јелени.

2 Извршилац овога акта Дим. Стојановић прича, да је он дошао у дирекцију са чланом управе вар. Београда Тасом Миленковићем, и једним само жандармом, који такође буде удаљен, док је један број жандарма стајао доле на улици у приправности. Но, они нису требали,