Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 3, Kraljevsko namesništvo po abdikaciji kralja Milana i prva polovina vladavine kralja Aleksandra I : 1889-1897.
ЈИ – ПЕ П нн Ти = и пт “|! 1
42 жив. ЖИВАНОВИЋ
и заменити сребрним новцем“, — овога пута то је извршено! и гломазног, прљавог бакарног новца нестало је једном за свагда у Србији.
Као чисто финансијски закони следују:
Закон о уништењу папира од вредности пи Закон о управи државних дугова којом се замењује дотадашња „Управа срп. народног зајма.“
У низ економско-финансијских мера спада такође и Закон о привременом шрговинском уговору између Краљевине Србије и уједињене Велике Британије и Ирландије; за тим други са Румунијом.
Но пре, него би прешли на избор чланова Држ. Савета, као критичку тачку, да исцрпемо целокупни законодавни рад ове „ван· редне“ Скупштнне.
На догледу „саветничког питања“, донесен је претходно Законо положају и плати чланова и канцеларијског особља Држ. Савета".
Враћајући се „прелазним наређењима“ Устава, донесени су и
Закон о администратшвној подели Србије; о уређењу округа и срезова; о изборима народних посланика и Законо истражним судијама у сваком срезу. Радикали, који су много патили од полицијских власти, надали су се много од овог закона. Са тога је потреба његова пр. год. и у сам Устав унесена.
За развиће прибрежног речног саобраћаја по Сави и Дунаву, знаменит је |
Закон о повластицама Српском Бродарском Друштву, које ће се основати на акције. Оно је ускоро доиста и прорадило и постепено се увећавало умножењем бродова и шлепова, тако да је постало осетан конкуренат страним (аустријском и маџарском) дотле јединим пловидбеним друштвима. Овоме је закону претходио и Закон о Повластици руском паробродском друштву (кнеза Гагарина), на 15 година, да оно може у Кладову и Београду подићи резервоаре за смештај и претакање петролеума који је онда доношен из Баку.
Промена, чисто формалне природе, и за задовољење чисто „народних“ захтева јесу: Измене и допуне у закону о војсци којима се поред „Редовне војске“ заснива понова и „Народна војска“, тако да је досадашњи [Г-ви позив (стални кадар и резерва) добио назив „Редовне војске“; досадашњи Ш-ги и Ш-ћи позив, добили су назив „Еви и Л-ги позив Народне војске“. Сходно томе васпостављене су и „народне старешине“, а измењене и допуњене и остале уредбе.
1 Пред српско-бугарски рат већ је био повучен из саобраћаја сав бакарни новац (са ликом кнеза Михаила) и сав бронзано-бакарни (са ликом кнеза Милана). То су биле тако зване „Крајцаре“, које су због срп-бугар. рата понова пуштене у саобраћај, све до ове године. (Књ. П. стр. 279).
г Овим је законом традиционална саветничка плата од „две хиљаде талира“ (око 10.000 динара), сведена на 8.500, за оне који као „нови“ буду изабрани. У овом је смањењу играла улогу опозиција, која је прва ударила на владин предлог о платама од 10.000 динара. Радикали, који су некада захтевали да се и цео Савет укине, сад — кад је у изгледу да га они заузму — нису ипак имали куд, но да прихвате овај предлог, како се не би њиме искључно опозиција „популарисала.