Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 2, Od proglasa nezavisnosti Srbije do abdikacije kralja Milana : 1878-1889.

ПРЕДГОВОР

Улазимо у други период наших историјских посматрања, отпочетих у књизи |. која је угледала света у мају 1923. и обухвата време и догађаје од 1858 до 1878.

Ова књига П. бавиће се догађајима, које обухвата време ол 1878 до 1889. т. ј. од прогласа независлости Србије до абдикације Краља Милана. И ако је овај други период, по времену нешто само већи од половине првог, књига [. по обиму је ипак већа од књиге 1. Сам ток и карактер догађаја у овом другом периоду, објасниће и узрок опширности ове књиге ЛП; јер се сасвим другојачије завитлавају догађаји у овом другом периоду, нарочито од краја 1880. године.

Истина, на првим листовима и ове књиге Пи у политичким догађајима срешћемо се са истим личностима како на Влади тако и у Народној Скупштини, које смо познали у књизи !. и које знамо нарочито од 1868. године, а неке још преостале од 1858. године. Либерална је странка још на управи земље и тиме се објашњава ова сличност и у току политичких ствари и у истоветности политичких личности, али само још за прве две године овога другог периода.

Две ове године, колико је последња влада Јов. Ристића била укупно на управи земље, ослањајући се на своју скупштинску већину, јесу и голине кулминације Либералне Странке, како с обзиром на њену прошлост, тако и с обзиром на њену даљу будућност. У те две године и Влада и Либерална Стр«нка испољиле су сву своју моралну снагу и у тваралачком правцу као и у борби са опозицијом. Било је с тога оправданог надања, да ће Либерална Странка моћи, још дуго остати у служби Отаџбине.

Али и привидно најмирније политичке воде нису у Србији никада, па ни у време од краја 1878. до краја 1880. биле без подводних стена.

На једној од њих насео је и брод Либералне Странке, онда, када се са њега, а на уста вођа њенога, а пред помолом економног рата са Аустро-Угарском чуо поклич: „Недајмо се! Бранимо се!“ И баш тај поклич послужио је Кнезу Милану