Poštanske štedionice

25

1. сви црквени и манастирски капитали; 9, општински капитали где и како то одбор општински одобри.

3., сви пупилски новци;

4. прирези болнички, окружни, срески и заједнички прирези две или више општина, док се не употребе на оно, на шта су намењени;

5., депозитни новци лежећи код окружног суда и полицијских власти, који се не би могли за кратко време из каквих му драго узрока предати коме припадају.“ (Чл. 8.)

„Окружне штедионице примају улоге и од приватних лица. Но од једног приватног лица не прима се мање од 10 гроша, ни више од 120.000 гроша чаршијских.“ (Чл. 4.)

„За готовину, која уђе у касу штедионице, јамчи држава и одговара за штете, које би произашле од неуредног и противзаконог руковања, а држави остаје право тражити накнаду од причинитеља.“ (Чл. 6.)

„Окружна штедионица плаћа свима својим поверитељима пет по сто (590) годишње интереса, изузимајући депозите судске и полицајне, којим се 390 годишње у име интереса плаћа.

„Интерес се срачунава и исплаћује поверитељима полгодишње, то јест концем априла и октобра.“ (Чл. 8.)

„Из каса окружних штедионица дају се новци у зајам под интерес годишњи 7%о и то на рокове, најкраћи од шест месеци, а најдужи од 8 године дана“. (Чл. 18.)

„Најмања сума која ће се из касе штедионице на зајам издавати биће 5 дуката цес., а највећа једном истом лицу 500 дук. цес.“ (Чл. 14.)

„Првенствено право имају на зајам: тежаци, којима је нуждан зајам ради изране због неродне године, или поплаве, или да начине кућу или друге нуждне зграде за пољску привреду, или да набаве волове за орање, плугове, семе и томе подобно; а тако исто и они коју су несрећом у опасност дошли, да ће им се за подмирење приватних дугова добра распродати или радња упропастити. Да је код кога зајмотражиоца овај случај, дужан је доказати писменим уверењем од своје општинске вла"«оти.“ (Чл о.)

„Штедионица даје зајмове:

1., на јемство непокретних добара и то највише до две "трећине од процењене вредности њихове;