Povlačenje srpske vojske ka primorju i osnivanje "intendantske baze" u Draču i Skadru

44

ти, а одакле и на који најсигурнији“ начин | неопходне животне потребе добивати2

Не треба заборавити да је исхрана војске и њене стоке у рату један од најтежих интендантских задатака, који не трпе застој ни 24 часа, иначе се доводи у питање физичка отпорност оперативне војске.

Донос те хране пак до њених потрошача је опет један од најмучнијих и најтежих терета у транспортној служби, баш кад бисмо имали и најгушћу железничку мрежу, а камо ли кад смо спали на најпримитивнију вучу и то у беспутним планинским пределима, који условљавају нарочиту опрему и формацију коморе, какве ми немадосмо.

Ситуација је дакле била критична и сваким даном постајала мучнијом и несноснијом, те се није могло кадати да ће се ма у ком правцу поправити. Напротег, сустизали су се само мучни дани, сваки тежи и беднији од претходног. Тако: људство због свакодневних окршаја у жучним борбама с непријатељем рапидно је опадало; извори животних потреба почели нагло усањивати; стока због ужасне малаксавости мањкавати; возови због беспућа кварити и крхати итд. све, све је

систематски опадало и примицало се нензбежном сло му. |

На сваком кораку осећале су се горке последице од неусвајања оног категоричког захтева Врховне Команде, да се Бугарској спречи мобилизација.

Баш у овим тешким часовима искушења, сасвим изненада чак из Париза, допре до нас 30. Х. пред подне погрешно упућена телеграфска вест, која нам је бар открила дотле непознату акцију Председника. Владе. Суштина те вести, с погледом на тадање стање исхране, у коме нас је затекла, само нам је потврдила оно предосећање нашег слома, Та депеша коју нам је Врховна